Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Franca mbështet Kosovën në rrugën e saj drejt BE-së

20 Shtator, 2013

Prishtinë, 20 shtator. 2013 – Sot, Ministrja e Integrimit Evropian, Znj. Vlora Çitaku priti në takim delegacionin e senatorëve Francez, që njëherit formojnë Grupin e Miqësisë në mes të Francës dhe Ballkanit Përëndimor. Ky delegacion ishte i përbërë nga Z. Patrice Gelard, Z. Jean Pierre Michel, Senatorë si dhe Z. Sebastien Richard, Administrator Parlamentar.

Në këtë takim u diskutua për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy vendeve; subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës dhe në veçanti avancimin e perspektivës Evropiane të Kosovës.

Ministrja Çitaku informoi delegacionion mbi progresin në fushat e identifikuara në Studimin e Fizibilitetit, për fillimin e negocimit të Marrëveshjes për Stabilizim Asociim si dhe për marrëveshjen me Republikën e Sërbisë të arritur me 19 Prill në Bruksel.

Ministrja Çitaku ndër të tjerat tha: “Ne duhet të punojmë shumë në mënyrë që të implementojme këtë marrëveshje historike, ngase kjo marrëveshje ka hapur një kapitull të ri në Ballkan dhe shpresojmë që impakti të jetë pozitiv jo vetëm për Kosovën dhe Serbinë por për të gjitha vendet e rajonit. Në të njejtën kohë Kosova do të vazhdojë të jetë një zë i fuqishëm i promovimit dhe sensibilizimit të vlerave të përbashkëta Europiane.”

Në emër të delegacionit, Senatori Gelard përgëzoi Ministren për arritjen e marrëveshjes me Serbine si dhe për të arriturat e Kosovës në përgjithësi duke thënë se: “Franca i gëzohet arritjes së akordit në mes te Kosovës dhe Serbisë dhe është e gatshme që të ndihmojë në implementimin e mëtutjeshëm të kësaj marrëveshje, e jo vetëm këtë por Franca vazhdon të përkrahë Kosovën në rrugën e saj të gjatë port ë sigurt drejt BE-së. Roli konstruktiv i Kosovës është për tu përshëndetur dhe Kosova duhet të vazhdojë të shërbejë si shembulli pozitiv që është” përfundoi Senatori Gelard.

 

Last modified: 15 Gusht, 2022

8 Responses to " Franca mbështet Kosovën në rrugën e saj drejt BE-së "

 1. testosteron thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/franca-mbeshtet-kosoven-ne-rrugen-e-saj-drejt-be-se/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/franca-mbeshtet-kosoven-ne-rrugen-e-saj-drejt-be-se/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Here you will find 29414 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/franca-mbeshtet-kosoven-ne-rrugen-e-saj-drejt-be-se/ […]

 4. This article resonated with me on a personal level. Your ability to emotionally connect with your audience is truly commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 5. 출장안마 thotë:

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to connect with your audience emotionally is commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 6. Thanks for your post on this blog. From my experience, there are times when softening upward a photograph may possibly provide the professional photographer with a little an artistic flare. Oftentimes however, the soft blur isn’t what precisely you had in mind and can quite often spoil an otherwise good photograph, especially if you thinking about enlarging them.

 7. I just wanted to express how much I’ve learned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s evident that you’re dedicated to providing valuable content.

 8. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/franca-mbeshtet-kosoven-ne-rrugen-e-saj-drejt-be-se/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *