Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Diskutohet progresi në fushën e Tregut të Brendshëm, Konkurrencës dhe Mbrojtes së Konsumatorit

23 Prill, 2014

Prishtinë 23, prill 2014 – Sot  me 23 Prill 2014 nën organizimin e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe Ministrisë së Integrimit Evropian, u mbajt takimi i Komisionit Ekzekutiv “Tregu i Brendshëm, Konkurrenca dhe Mbrojta e Konsumatorit”,  me ç’rast u diskutua për progresin dhe zhvillimet ne fushat e Tregut të Brendshëm dhe Tregtisë, konkurrencës, prokurimit publik dhe të drejtave të pronësisë intelektuale.

Gjatë takimit, Ministria e Integrimit Evropian prezantoj draft kontributin  e ofruar nga institucionet respektive për Raportin e Progresit 2014. Pjesëmarrësit u dakorduan për progresin e arritur sipas fushave në vijim:

Tregu i Brendshëm dhe Tregtia

Nga takimi në fjalë u konfirmua që ka pasur zhvillime të rëndësishme gjatë periudhës së raportimit në tregtinë e jashtme. Në pjesët tregtare të MSA-së, autoritetet kanë identifikuar dhe negociuar me sukses pjesën tregtare te marrëveshjes. Gjatë raundeve të negociatave teknike, mekanizmat konsultative të politikave të tregtisë janë shfrytëzuar për të marrë inputin nga shoqatat e biznesit, odat ekonomike dhe palët tjera të interesuara. Në anën tjetër, janë përmbyllur me sukses negociatat për marrëveshje te tregtisë se lire me Turqinë.

Sa i përket Infrastrukturës së Cilësisë, u konfirmua progresi i arritur në kornizën legjislative, me që rast janë miratuar disa Udhëzime Administrative dhe  Rregullore per implementim efektiv te legjislacionit.

Perfaqesuesit diskutuan per forcimin e kapaciteteve administrative, bashkëpunimin përfshirë nënshkrimin e një Marrëveshje Bashkëpunimi në mes të Shoqatës Amerikane për Testim të Materialeve dhe Agjencisë Kosovare të Standardizimit, si dhe një numër trajnimesh dhe aktivitete tjera të cilat synojnë të rrisin profesionalizimin e mëtutjeshëm të stafit në këtë fushe.

Sa i përket kapaciteteve teknike, është konfirmuar themelimi i laboratorit të Gjatësisë dhe Presionit si dhe ngritja e kapaciteteve teknike të laboratorëve që bëjnë matjen elektrike dhe analizën e metaleve të çmuara.

Në aspektin e  zbatimit të infrastrukturës së cilësisë, u konfirmua që gjatë periudhës raportuese janë adoptuar 1104 standarde si dhe janë realizuar një numër aktivitete për ndërgjegjësimin e publikut në lidhje me zbatimin e standardeve. Përveç kësaj, janë akredituar dy trupa të vlerësimit të konformitetit (TVK), janë mbikëqyrur 19 TVK, janë realizuar dy vizita vlerësuese në laborator testues që presin mbylljen e jo-konformiteteve, si dhe janë pranuar 8 aplikacione të reja për akreditim. Tutje, janë kalibruar të gjithë etalonët primar të laboratorit të masës, atij të matjeve elektrike dhe laboratorit të termometrisë. Janë bërë nje numer i konsiderueshem i inspektimeve për mbikëqyrje te zbatimit të rregulloreve teknike. Në këtë kontekst u konfirmua që databaza për shkëmbimin e informative dhe inspektimit të tregut në mënyrë elektronike është funksionale si dhe është bërë publikimi i 3 doracakeve për të siguruar zbatimin e direktivave dhe rregulloreve të transpozuara nga BE.

Sa i përket Mbrojtjes së Konsumatorit, u konfirmua që 1 rregullore është miratuar, një zyrtar shtesë është punësuar, Këshilli për Mbrojtje të Konsumatorit është takuar në mënyrë të rregullt si dhe janë pranuar gjithsejtë 132 ankesa gjatë periudhës raportuese.

Sa i përket Lëvizjes së Lirë të Punëtoreve, u prezantua miratimi i Ligjit për të Huajt dhe 3 Udhëzimeve Administrative, themelimi i Divizionit për Marrëveshje Bilaterale në fushën e Sigurimeve Sociale si dhe  nënshkrimi i dy Marrëveshjeve Bilaterale në po të njëjtën fushë me shtetet e regjionit.

Sa i përket Lëvizjes së Lirë të Shërbimeve, u konfirmua që janë themeluar 3 grupe punuese për të lehtësuar procesin e transpozimit të Direktivës së Shërbimeve si dhe takimi i mbajtur i Grupit Koordinues për Harmonizimin e Legjislacionit mbi Shërbimet.

Sa i përket Te Drejtes se Themelimit, u konfirmua miratimi i Ligjit për Investime të Huaja.

Sa i përket Lëvizjes së Lirë të Kapitalit, u konfirmua që janë miratuar 7 rregullore për mbikëqyrjen e Institucioneve Mikro financiare, që bankat e lidhura me kode SWIFT kanë riemëruar kodet e tyre
për të pasqyruar kodin e shtetit të Kosovës. BQK është anëtarësuar në Organizatën Ndërkombëtare “Financat Ndërkombëtare për Fëmijë dhe të Rijnë si dhe janë punësuar 15 zyrtar të rijnë gjatë periudhës raportuese.  Banka Qendrore po ashtu këtë muaj ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Bankën Qendrore Evropiane. Kjo marrëveshje është shume e rëndësishme pasi qe ofron kornizën e bashkëpunimit midis BQK dhe Bankave Qendrore te shteteve anëtare te BE përmes Bankës Qendrore Evropiane.

Ne fushën e konkurrencës u konfirmua progresi në fushën legjislative me miratimin e Ligjit No. 04/L-226 për Mbrojtjen e Konkurrencës. Përderisa në aspektin e kapaciteteve institucionale është arritur progres në themelimin e Zyrës për Ndihmën Shtetërore ku është  rekrutuar udhëheqësi i zyrës dhe një zyrtar , por që mbetet për tu plotësuar me staf në të ardhmen. Ndërsa në aspektin e implementimit Autoriteti Kombëtar i Konkurrencës në kuadër të mandatit qe ka,  shqyrtoi (11) kërkesa për mbrojtjen e konkurrencës dhe konsumatorit.

Sa i përket fushës së prokurimit u konfirmuar po ashtu progresi në fushën legjislative me miratimin e Ligjit Nr.04/L-237  mbi Prokurimin Publik në Republikën e Kosovës. Sa i përket implementimit, KRPP ka kryer procedurat e prokurimit sipas ligjit ku në total ka dhëne 12,551 kontrata,gjegjësisht 87.86%  me procedure të hapur ndërsa 5.60%  me procedure të negociuar /me marrëveshje. Eshte diskutuar per numrin e rasteve qe nuk u janë përmbajtur rregullave dhe udhëzimeve për PP, dhe monitorimin e autoriteteve të prokurimit.

Janë emëruar anëtaret e Organit Shqyrtues te  Prokurimit (OSHP) nga Kuvendi me 19 Mars 2014, ku jane pranuar 469 ankesa nga operatoret ekonomik, 254 prej tyre kanë përmbushur kriteret ligjore për tu shqyrtuar, në përputhje me LPP-në.

Sa i përket Të Drejtave e Pronësisë Intelektuale, u konfirmuar po ashtu progresi në fushën legjislative me miratimin e dy udhëzimeve në implementimin e Ligjit për Indikatorët Gjeografik dhe Vendin e Origjinës.
Sa i përket implementimit në fushën e të drejtës së pronësisë intelektuale u konfirmuar qe është funksionalizuar databaza e Agjencisë për Pronësi Intelektuale ku janë futur të dhënat gjegjësisht 378 marka tregtare, 44  patenta dhe14  dizajnë industriale. Agjencia për Pronësi Industriale ka pranuar 1,457 aplikacione në marka tregtare, 107 në patenta, 27  në dizajn industrial dhe 1 aplikacion në indikatorë gjeografik.

Sa i përket masave implementuese rreth mallrave të falsifikuara nga Doganat e Kosovës,  u konfirmuar qe janë  kryer kontrolla në 54  raste, ku janë krijuar 20  profile të reja të riskut, dhe (3)  raste ex-officio. Për ta ngritur numrin e profileve të riskut, ato janë zhvilluar në sistemin elektronik të Doganës. Sa i përket të drejtës së pronësisë intelektuale u konfirmua që janë mbajtur gjithsejtë 11 trajnime në fushën e IPR-it për të gjitha institucionet si dhe janë realizuar 3 vizita studimore.

Kontributi për Raportin e Progresit do të dorëzohet Komisionit Evropian zyrtarisht me 2 maj 2014. Kjo do të përbenë kontributin e parë të institucioneve për vitin 2014, ndërsa kontributi i dytë dhe final do të dorëzohet me 1 shtator 2014.

 

Last modified: 12 Gusht, 2022

40 Responses to " Diskutohet progresi në fushën e Tregut të Brendshëm, Konkurrencës dhe Mbrojtes së Konsumatorit "

 1. h k usa thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/diskutohet-progresi-ne-fushen-e-tregut-te-brendshem-konkurrences-dhe-mbrojtes-se-konsumatorit/ […]

 2. Your style is unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.
  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 3. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/diskutohet-progresi-ne-fushen-e-tregut-te-brendshem-konkurrences-dhe-mbrojtes-se-konsumatorit/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/diskutohet-progresi-ne-fushen-e-tregut-te-brendshem-konkurrences-dhe-mbrojtes-se-konsumatorit/ […]

 5. Can I just say what a relief to uncover somebody that truly understands what they are discussing online.
  You certainly understand how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people need to look at this and understand this side of your story.

  I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.

 6. … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/diskutohet-progresi-ne-fushen-e-tregut-te-brendshem-konkurrences-dhe-mbrojtes-se-konsumatorit/ […]

 7. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 8. Malcolm thotë:

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 9. Sex Dating thotë:

  Good post! We are linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the good writing.

 10. Sex Dating thotë:

  Thank you for the auspicious writeup. It if truth be
  told was a leisure account it. Look advanced to far brought agreeable from you!

  By the way, how can we keep up a correspondence?

 11. Sex Dating thotë:

  My partner and I stumbled over here different
  page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m
  following you. Look forward to looking over your web page again.

 12. Sex Dating thotë:

  Hi! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new
  project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 13. Sex Dating thotë:

  Your mode of telling all in this piece of writing is really pleasant, all be
  capable of easily be aware of it, Thanks a lot.

 14. Sex Dating thotë:

  When I initially commented I seem to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I
  recieve four emails with the exact same comment. Is there a
  way you are able to remove me from that service?
  Thanks!

 15. Hi my friend! I want to say that this post is awesome,
  great written and come with almost all significant infos.
  I would like to peer more posts like this .

 16. Princess thotë:

  This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very accurate info… Appreciate your sharing this one.

  A must read article!

 17. Georgina thotë:

  After looking at a handful of the articles on your blog, I seriously like your way of writing a blog.

  I added it to my bookmark site list and will be checking back soon.
  Please visit my web site as well and let me know your opinion.

 18. Opal thotë:

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.

 19. I feel that is among the such a lot significant info for
  me. And i’m glad studying your article. But wanna statement on few normal things, The web site style is great, the articles is actually excellent :
  D. Good activity, cheers

 20. I was able to find good info from your blog posts.

 21. I all the time used to study article in news papers but now as I am
  a user of web therefore from now I am using net for content,
  thanks to web.

 22. Very nice article, totally what I wanted to find.

 23. Florrie thotë:

  There is definately a lot to find out about
  this subject. I love all of the points you made.

 24. Remarkable issues here. I’m very satisfied to peer your article.

  Thank you a lot and I’m having a look forward to touch you.

  Will you kindly drop me a mail?

 25. Cristina thotë:

  Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write if not it is complex to write.

 26. xs-4.com thotë:

  Actually no matter if someone doesn’t know after that its up to other people that they will help, so here
  it happens.

 27. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make
  this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  thanks

 28. I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a
  user of net therefore from now I am using net for content, thanks to web.

 29. Hildred thotë:

  I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like
  to know where u got this from. cheers

 30. Hi there very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I’m satisfied to find numerous helpful information right here within the publish, we need develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 31. Misty thotë:

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and
  interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about.

  I am very happy I found this during my search for
  something regarding this.

 32. Uwe thotë:

  Every weekend i used to pay a quick visit this site, as i
  want enjoyment, for the reason that this this web site conations really fastidious funny stuff too.

 33. Maribel thotë:

  Appreciate this post. Will try it out.

 34. Incredible! This blog looks just like my old one! It’s
  on a totally different subject but it has pretty much
  the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 35. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 36. pakadz.com thotë:

  It’s awesome in support of me to have a website, which is helpful in support
  of my experience. thanks admin

 37. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted
  to say excellent blog!

 38. Alexis thotë:

  I am really enjoying the theme/design of your
  site. Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great
  in Firefox. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 39. I think what you said was very logical. But, consider this,
  what if you added a little content? I am not suggesting your content is
  not good., however suppose you added a title that makes people want more?
  I mean Diskutohet progresi në fushën e Tregut të Brendshëm,
  Konkurrencës dhe Mbrojtes së Konsumatorit – Integrimi
  Evropian is kinda plain. You could glance at Yahoo’s front page and note how they create article
  titles to get viewers interested. You might add a video
  or a pic or two to get people excited about everything’ve got to say.

  In my opinion, it might make your blog a little livelier.

 40. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you
  shield this hike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *