Integrimi Evropian

Austria mbështet fuqishëm agjendën integruese të Kosovës

27 Shtator, 2017

Prishtinë, 27 shtator 2017 – Ministrja e Integrimit Evropian, znj. Dhurata Hoxha, në vazhdën e aktiviteteve për të fuqizuar përkrahjen e procesit integrues të Republikës së Kosovës, ka zhvilluar sot takim me Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler.

Me z. Pfandler u diskutua për zhvillimet aktuale në Kosovë, zhvillimet rreth agjendës evropiane, avancimi dhe zbatimi i marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, Agjendën Evropiane të Reformave, procesin e Liberalizimit të Vizave dhe programet e BE-së.

Njëkohësisht, Ministrja Hoxha falënderoi Ambasadorin Pfandler për kontributin e Austrisë gjatë shtetndërtimit. Austria, theksoi Ministrja, është ndër njohëset e para të pavarësisë së Kosovës dhe, përkrahëse e vazhdueshme e proceseve integruese për Kosovën. Ajo theksoi vullnetin për të zgjëruar bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve me interes të përbashkët.

Ambasadori Pfandler e rikonfirmoi përkrahjen e Austrisë për përspektivën evropiane të Kosovës dhe proceset nëpër të cilat po kalon ajo.

Për këtë, Ambasadori potencoi se nëntë vite nga shpallja e pavarësisë së saj, në raport me rajonin, Kosova është në rrugë të mbarë të proceseve integruese.

Last modified: 10 Gusht, 2022

3 Responses to " Austria mbështet fuqishëm agjendën integruese të Kosovës "

  1. hk usa thotë:

    … [Trackback]

    […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-mbeshtet-fuqishem-agjenden-integruese-te-kosoves/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Here you can find 75547 more Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-mbeshtet-fuqishem-agjenden-integruese-te-kosoves/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *