Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ambasadori i ri britanez në Kosovë pritet në takim nga ministri Çollaku

17 Prill, 2015

Prishtinë, 17 prill 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, ka pritur sot në takim ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë z. Ruairi O’Connell, të cilin e ka uruar për detyrën e re dhe e ka falënderuar për kontributin dhe mbështetjen e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar ndaj Kosovës.

Duke qenë mirënjohës për përkrahjen e fuqishme britaneze edhe ndaj agjendës evropiane të Kosovës, ministri e ka njoftuar atë me reformat e ndërmarra dhe hapat tjerë që pritet të ndërmerren nga Qeveria, me qëllim të avancimit të procesit integrues.  Lidhur me këtë, ka potencuar se këtë vit prioritet për Kosovën janë liberalizimi i vizave si dhe nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit.

“MSA-ja ka një rëndësi të veçantë për vendosjen e marrëdhënieve kontraktuale mes Kosovës dhe BE-së dhe tani ne jemi duke lëvizur para në këtë drejtim dhe pritet që nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit të ndodh sipas dinamikës së dakorduar mes Kosovës dhe BE-së . Ky do të jetë një hap i ri dhe i rëndësishëm në procesin reformues të Kosovës”, ka thënë z. Çollaku.

Kurse ambasadori O’Connell, ka rikonfirmuar mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar ndaj procesit integrues të Kosovës në BE.

Last modified: 12 Gusht, 2022

8 Responses to " Ambasadori i ri britanez në Kosovë pritet në takim nga ministri Çollaku "

 1. 다시보기 thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

 3. … [Trackback]

  […] There you will find 74687 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

 4. Buy Guns In usa thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

 6. Study in Africa thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

 7. Dan Helmer thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ambasadori-i-ri-britanez-ne-kosove-pritet-ne-takim-nga-ministri-collaku/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *