Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

28 tetori, data e fillimit të negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian

16 Tetor, 2013

Prishtinë, 16 tetor 2013 – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, konferencën për media për publikimin e Raportit të Progresit e filloi me lajmin e shumëpritur për fillimin e negociatave zyrtare për Marrëveshjen e Stabilizimi Asociimit (MSA) në mes të Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Negociatat zyrtarisht do të fillojnë me 28 tetor, ku në takimin e parë në  mes të dy kryenegociatorëve, Kosovës do ti dorëzohet drafti i Marreveshjes së Stabilizim Asociimit.

Gjatë konferencës ministrja Çitaku tha se: “Qeveria e Kosovës mirëpret publikimin e sotëm të Raportit të Progresit 2013 nga ana e Komisionit Evropian. Raporti paraqet gjendjen reale dhe faktike të zhvillimeve 1 vjeqare të Republikës së Kosovës duke evidentuar të arriturat dhe sfidat e të gjitha institucioneve shtetërore. Raporti i Progresit reflekton të arriturat tona si institucione, por po ashtu vë në pah edhe sfidat që na presin në vazhdim, dhe të cilat do jenë në fokusin tonë permanent. Në këtë drejtim, deri në përfundimin e këtij viti, Qeveria do të miratojë Planin e rishikuar të Veprimit për Marrëveshjen Stabilizim Asociimi me qëllim të planifikimit të të gjitha aktiviteteve konkrete dhe afatave kohore për adresimin e rekomandimeve të Raportit të Progresit”.

Poashtu, ministrja vazhdoi për të thënë se: “Qeveria e Kosovës është maksimalisht e përkushtuar në përmbushjen e detyrave të saja në kuadër të procesit integrues në BE. Ne ketë kuadër do shtoja se progres kemi në të gjitha fushat, por ka segmente në të cilat progresi është ma i madh dhe ka fusha në të cilat ka ende punë për tu bërë. Ne besojm që Raporti i Progresit gjatë dymbdhjetë (12) muajve të ardhshme do të shërbënë si bazë për vazhdimin e zhvillimit te dialogut racional dhe konstruktiv ndërmjet akterëve të ndryshëm në shoqërinë tonë, dhe vazhdimin e këtij konsensusit mbarë-shoqëror për ndërmarrjen e reformave të thella politike, ekonomike dhe shoqërore”.

Komisioni Evropian nëpërmjet raportit ka vlerësuar se Qeveria ka demonstruar përkushtim të fuqishëm ndaj procesit të integrimit Evropian. Dhe, Strategjia e Zgjerimit ka ri-konfirmuar agjendën Evropiane të Kosovës, me vazhdimin e mbështetjes së dy proceseve kyçe: MSA dhe liberalizimit të vizave.

Progresi që është identifikuar në kuadër të përgatittjeve për fillimin e këtij procesi, dhe paraqet një nga arritjet më të vlefshme të vendit tonë në kuadër të procesit integrues për në BE.

Ky konstatim bazohet edhe në raportin e Komisionit Evropian të muajit prill ku është vlerësuar përmbushja e kritereve afatshurta të cilat kanë mundësuar hapjen e negociatave për nënshkrimin e Marrëveshjes për Stabilizim Associim.

Në raport është evidentuar edhe progres i konsiderueshëm në plotësimin e parakushteve për fillimin e dialogut për liberalizim të vizave, gjegjësisht në fushën e sigurisë së dokumenteve dhe ri-integrimin e personave të riatdhesuar.

Raporti ka identifikuar progresin sipas fushave kyçe siç janë; funksionimi i Qeverise dhe Kuvendit, Administratës Publike, të drejtat e njeriut dhe liritë themelore, luftimit të krimit të organizuar, korrupsionit, funksionimit të gjyqesorit, si dhe indikatorëve kyç ekonomik.

Me qëllim të ndërtimit të konsensusit të gjerë politik dhe shoqëror për ndërmarrjen e reformave strukturore, institucionet e Kosovës kanë themeluar Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian, dhe është hartuar Strategjia për Integrim Evropian të Republikës së Kosovës në Bashkimin Evropian.

Gjeni të plotë fjalimin e Ministres Çitaku në konferncën për media

 

Last modified: 15 Gusht, 2022

43 Responses to " 28 tetori, data e fillimit të negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian "

 1. dirty tinder thotë:

  As the admin of this site is working, no question very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.

 2. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/28-tetori-data-e-fillimit-te-negociatave-per-marreveshjen-e-stabilizim-asociimit-ne-mes-kosoves-dhe-bashkimit-evropian/ […]

 3. follar facil thotë:

  I am not sure the place you are getting your info, but great
  topic. I needs to spend a while learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was in search of this info for my mission.

 4. … [Trackback]

  […] There you can find 37691 additional Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/28-tetori-data-e-fillimit-te-negociatave-per-marreveshjen-e-stabilizim-asociimit-ne-mes-kosoves-dhe-bashkimit-evropian/ […]

 5. Please let me know if you’re looking for a writer for your
  blog. You have some really good articles and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Kudos!

 6. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/28-tetori-data-e-fillimit-te-negociatave-per-marreveshjen-e-stabilizim-asociimit-ne-mes-kosoves-dhe-bashkimit-evropian/ […]

 7. You’ve made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 8. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However
  I am having difficulties with your RSS. I don’t
  know why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having
  similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 9. crystal math 10 thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/28-tetori-data-e-fillimit-te-negociatave-per-marreveshjen-e-stabilizim-asociimit-ne-mes-kosoves-dhe-bashkimit-evropian/ […]

 10. Click Link thotë:

  Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You’ve performed a fantastic job. I
  will certainly digg it and personally suggest to my friends.

  I am confident they will be benefited from this site.

 11. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/28-tetori-data-e-fillimit-te-negociatave-per-marreveshjen-e-stabilizim-asociimit-ne-mes-kosoves-dhe-bashkimit-evropian/ […]

 12. Everyone loves what you guys are up too. Such clever work and exposure!

  Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to
  my personal blogroll.

 13. I was pretty pleased to uncover this site. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!!
  I definitely liked every bit of it and I have you book-marked to look at new stuff in your
  website.

 14. Sex Dating thotë:

  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further post thank you once again.

 15. Sex Dating thotë:

  Why people still use to read news papers when in this technological
  globe all is presented on net?

 16. Sex Dating thotë:

  First off I would like to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or hints? Cheers!

 17. Sex Dating thotë:

  Quality articles is the secret to invite the people to go to see
  the site, that’s what this site is providing.

 18. Sex Dating thotë:

  Every weekend i used to go to see this site, as i want enjoyment, since this this site conations in fact good
  funny material too.

 19. Sex Dating thotë:

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this
  site before but after browsing through some of the post I realized it’s new
  to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be
  bookmarking and checking back often!

 20. Sex Dating thotë:

  Quality articles or reviews is the crucial to invite the viewers
  to pay a quick visit the site, that’s what this web site
  is providing.

 21. Sex Dating thotë:

  This is my first time pay a quick visit at here and i am genuinely happy to read everthing at one place.

 22. Lemuel thotë:

  Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 23. Hurrah, that’s what I was searching for, what a material!
  present here at this web site, thanks admin of
  this website.

 24. A person essentially assist to make critically posts I would state.
  That is the very first time I frequented your website page and
  so far? I amazed with the analysis you made to create this particular post incredible.
  Magnificent process!

 25. Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading
  it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and will often come back later in life.
  I want to encourage one to continue your great writing, have a nice afternoon!

 26. Modesto thotë:

  Quality articles is the important to attract the people to pay a quick visit the site, that’s what this web page is providing.

 27. mahanpersian.ir thotë:

  I’ll right away grasp your rss feed as I can’t find your email
  subscription link or e-newsletter service. Do you have any?
  Please let me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 28. Heidi thotë:

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your
  next write ups thanks once again.

 29. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just
  sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.

  Do you have any tips for first-time blog writers?
  I’d really appreciate it.

 30. Florene thotë:

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 31. Homes-turkey.ru thotë:

  Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time
  and energy to put this informative article
  together. I once again find myself personally spending way too much time both reading
  and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 32. Ahmad thotë:

  I delight in, lead to I found just what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 33. Incredible points. Solid arguments. Keep up the good
  effort.

 34. Hi there, I check your blogs regularly. Your story-telling style is awesome,
  keep it up!

 35. Jannie thotë:

  I must thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired
  me to get my own, personal website now 😉

 36. Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came
  to look it over. I’m definitely enjoying the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and excellent style and design.

 37. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as
  the content!

 38. Erwin thotë:

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your
  site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me
  a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 39. Terrific article! This is the type of info that should be shared
  around the internet. Disgrace on Google for now not positioning this put up upper!
  Come on over and seek advice from my website . Thanks =)

 40. Bernadette thotë:

  Good day! I know this is kinda off topic but I
  was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours
  and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 41. After going over a few of the blog posts on your site, I truly appreciate your
  way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark
  webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know your
  opinion.

 42. Thank you, I have recently been looking for info about this topic for a while and yours is the
  greatest I have found out till now. However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 43. buy MDMA online thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/28-tetori-data-e-fillimit-te-negociatave-per-marreveshjen-e-stabilizim-asociimit-ne-mes-kosoves-dhe-bashkimit-evropian/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *