Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Takimi i 2-të i Komitetit për Stabilizim-Asociim mes Bashkimit Evropian dhe Kosovës

9 Tetor, 2018

Prishtinë 9 Tetor 2018 – Takimi i 2-të i Komitetit për Stabilizim-Asociim mes Bashkimit Evropian dhe Kosovës u zhvillua në Prishtinë më 9 tetor 2017. Takimi u bashkë-kryesua nga z. Kushtrim Cukaj, Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë për Integrime Evropiane, dhe z. David Cullen, Shef i Njësisë së Drejtorisë së Përgjithshme për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat për Zgjerim të Komisionit Evropian. Takimin e hapi me një fjalim mirëseardhës znj. Dhurata Hoxha, Ministre për Integrime Evropiane në Kosovë.

Komiteti për Stabilizim dhe Asociim diskutoi zhvillimet kyçe që nga takimi i dytë i Këshillit për Stabilizim-Asociim, dhe bëri një pasqyrë të gjendjes aktuale në lidhje me kriteret politike dhe ekonomike, harmonizimin me legjislacionin dhe standardet e BE-së (acquis), bashkëpunimit financiar si dhe zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA) gjatë kësaj periudhe në të gjitha fushat e mbuluara nga ai.

Gjatë këtij takim u vlerësuan dhe aprovuan rezultatet e raundit të dytë të takimeve të shtatë nën-komiteteve dhe dy grupeve speciale të realizuara gjatë vitit të kaluar. Gjatë diskutimeve, Komiteti bëri një vlerësim të progresit në fushat me rëndësi për Agjendën e Reformës Evropiane, Programit Kombëtar për Zbatimin e MSA dhe Programin e Reformave Ekonomike. Të gjitha këto korniza luajnë një rol të rëndësishëm në drejtimin e përpjekjeve kosovare për reforma dhe zbatimin e MSA-së në të gjitha fushat, ku prioritetet me rëndësi politike përqendrohen në fushat e qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit, konkurrencës dhe klimës së investimeve, punësimit dhe arsimit.

Në takim u diskutua për prioritetet në reforma në të gjitha fushat, duke i përfshirë reformën e administratës publike, sundimin e ligjit dhe reformat gjyqësore, respektimin dhe mbrojtjen e të drejtave themelore, dhe reformat ekonomike. Komisioni Evropian mirëpriti ratifikimin e marrëveshjes për demarkimin e kufirit me Malin e Zi dhe rikujtoi propozimin e tij për liberalizimin e vizave si dhe diskutimet e vazhdueshme në Këshillin dhe në Parlamentin Evropian. Gjithashtu, i bëri thirrje Kosovës që të bëjë më shumë përpjekje në ndërtimin e koncensusit me gjithë spektrin politik në mënyrë që të mbështet agjenda e reformave ekonomike, dhe sidomos të përshpejtohet zbatimi i reformave gjithëpërfshirëse për përmbushjen e detyrimeve në kuadër të MSA-së.

Takimi vuri në theks rëndësinë e përparimit të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja mes Prishtinës dhe Beogradit dhe zbatimin pa vonesë të gjitha marrëveshjeve tashmë të arritura. Aty po ashtu u nënvizua rëndësia e progresit të mëtejshëm në integrimin rajonal, duke e përfshirë zonën rajonale ekonomike dhe agjendën e konektivitetit.

Në takim u theksua rëndësia e harmonizimit me standardet më të mira të BE-së në sektorët kryesorë, sidomos në lidhje me reformën e administratës publike, zhvillimit ekonomik, tregut të brendshëm, arsimit, energjisë dhe mjedisit. Në lidhje me një numër të iniciativave që aktualisht promovohen nga qeveria dhe diskutohen në Kuvend, Komisioni theksoi rëndësinë e ruajtjes së politikës makro-ekonomike të orientuar drejt stabilitetit.

Palët me padurim i presin diskutimet e mëtejshme mbi progresin e arritur në fushat kryesore gjatë takimit të tret të Këshillit të Stabilizim-Asociimit më 17 dhjetor 2018.

Last modified: 8 Gusht, 2022

8 Responses to " Takimi i 2-të i Komitetit për Stabilizim-Asociim mes Bashkimit Evropian dhe Kosovës "

 1. … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/takimi-i-2-te-i-komitetit-per-stabilizim-asociim-mes-bashkimit-evropian-dhe-kosoves/ […]

 2. Ciera Cosca thotë:

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I?m going to watch out for brussels. I?ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 3. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 4. … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/takimi-i-2-te-i-komitetit-per-stabilizim-asociim-mes-bashkimit-evropian-dhe-kosoves/ […]

 5. Jeffreykal thotë:

  I gave https://www.cornbreadhemp.com/products/cbd-sleep-gummies a prove with a view the cardinal habits, and I’m amazed! They tasted great and provided a intelligibility of calmness and relaxation. My importance melted away, and I slept better too. These gummies are a game-changer on the side of me, and I extremely commend them to anyone seeking appropriate stress alleviation and think twice sleep.

 6. Arthurunwic thotë:

  I gave organic cbd gummies a try payment the cardinal adjust, and I’m amazed! They tasted great and provided a sense of calmness and relaxation. My emphasis melted away, and I slept outstrip too. These gummies are a game-changer for me, and I greatly commend them to anyone seeking natural stress alleviation and improved sleep.

 7. Arthurunwic thotë:

  I gave cbd oil organic a prove with a view the primary habits, and I’m amazed! They tasted distinguished and provided a intelligibility of calmness and relaxation. My emphasis melted away, and I slept less ill too. These gummies are a game-changer on the side of me, and I greatly commend them to anyone seeking appropriate worry liberation and think twice sleep.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *