Integrimi Evropian

Takim me ministrin e Jashtëm të Italisë Paolo Gentiloni

23 Dhjetor, 2015

Prishtinë, 23 dhjetor 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, z.Bekim Çollaku, ka shoqëruar zëvendëskryeministrin e parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi, në takimin që mbajtën me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Italisë, Paolo Gentiloni. Gjatë takimit u diskutua për të arriturat e Kosovës, duke përfshirë hyrjen në marrëdhënie kontraktuale me Bashkimin Evropian, përmes nënshkrimit të Marrëveshjes së Asociimit, dhe raportin pozitiv në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave. Pala kosovare theksoi se Kosova pret rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët në fillim të vitit të ardhshëm. Po ashtu u tha se  Kosova dhe Italia gëzojnë marrëdhënie të shkëlqyera bilaterale. Ndërkaq, shefi i diplomacisë italiane, Paolo Gentiloni, nënvizoi se Italia mbështet dinamikën e marrëdhënieve mes BE-së dhe Kosovës dhe se e përkrah aspiratën e Kosovës për t’u anëtarësuar në organizata ndërkombëtare. Gentiloni u pajtua se duhet të thellohet bashkëpunimi ndërshtetëror në rrafshin ekonomik, por edhe në fushën e sigurisë.

Last modified: 11 Gusht, 2022

One Response to " Takim me ministrin e Jashtëm të Italisë Paolo Gentiloni "

  1. best world news thotë:

    whoah this weblog is excellent i love reading
    your articles. Stay up the great work! You already
    know, lots of individuals are looking around for this information, you
    could aid them greatly.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *