Integrimi Evropian

Qytetare dhe qytetarë të nderuar/a

22 Prill, 2020

Shtatëdhjetë vite më parë, një Evropian i madh, doli me një ide po aq të madhe: atë për Evropën e bashkuar.“Deklarata Schuman” e 9 majit të vitit 1950, hapi rrugën, jo vetëm për Tregun e Përbashkët, por edhe për vlerat e përbashkëta.

Për një lidhje shtetesh, të bashkuar në diversitet. Bashkimi Evropian, pra është një projekt paqe; e zgjerimi i tij, një gjeopolitikë unifikuese, që bashkoi Evropën e ndarë. Por, Evropa nuk është e plotë, as pas shtatë dekadash. Ballkani Përendimor mbetet ende jashtë portave të Brukselit. Dy dekada të përspektivës evropiane: nga Zagreb i 2000 në Zagrebin 2020; mbajtën premtime për gjashtë shtetet aspiruese, për t’u bërë pjesë e familjes së bashkuar evropiane. Por vetëm premtimet nuk mjaftojnë. Metodologjia e re e zgjerimit e BE-së,duhet të përcillet edhe me një Plan Marshall për Ballkanin Përendimor. Brukseli do tëduhej sa më shpejtë t’a evropianizojë Ballkanin, para se ai t’a ballkanizojë Evropën. Për Republikën e Kosovës, anëtarësimi në BE mbetet orientimi ynë strategjik; jo për shkak të Brukselit, por për ne dhe fëmijët tanë.

Anëtarësimin tonë në BE, nuk e bëjmë, sepse kështu e kërkon politika dhe teknika, por pse e kërkojnë shumica dërmuese e qytetarëve tanë. Pra:

Ata, që Kosovën e shohin si pjesëtë BE-së.
Ata, që besojnë në idenë evropiane, si diçka reale dhe jovirtuale.
Dhe ata, që Evropën duan ta edhe prekin realisht, duke qarkulluar lirshëm-pa viza-brenda kufijve të Shëngenit.

Me shpresë, se ditëlindjen e ardhshme, do t’a festojmë së bashku, me evropianët e tjerë.
Evropë,Urime ditëlindja!

Last modified: 4 Gusht, 2022

11 Responses to " Qytetare dhe qytetarë të nderuar/a "

 1. Your article is very helpful to me, I will bookmark your website so that I can read it better in the future.

 2. This іs ɑ uper fun sports betting game. Ӏ likе
  playing it jսst to қeep mү mind busy. All the mechanics
  аre ratheг excdllent and Ӏ һave no ρroblem with the game
  in ɑny way.

 3. e bingo near me thotë:

  I wouⅼd stiill ⅼike tһe option to purchnase оnly once tto rid mуѕelf of advertisements.Ƭhе game іtself is very enjoyable, ɑnd I love playing it, іt’s excellent that tһey
  came with tthe capacity tߋ play for an enormous amօunt at reasonable
  cost. Аnyways therе’s ɑlways room for improvement.
  Keeep ᥙp the great work!

 4. important link thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/qytetare-dhe-qytetare-te-nderuar-a/ […]

 5. heets fiyat thotë:

  sizde heets uygun fiyatlardan satin alabilirsiniz.

 6. sms onay thotë:

  sms onay hizmetine sitemizden göz atabilirsiniz.

 7. merhaba sitemizi ziyaret edebilir ve kuşadası escort hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 8. hızlıca tıkla ve sevgiyi gör

 9. izmir escort thotë:

  kaliteli yerli escort bulmak için tıklaman yeterli olacaktır sadece

 10. istanbul escort thotë:

  en iyi kaliteli escort bayan burada

 11. ankara escort thotë:

  eve otele gelen tek escort burada vip escort tıkla ulaş ona

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *