Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Miratohet në Kuvend Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare IPA 2018, Ministrja Hoxha njofton se kjo marrëveshje i sjell Kosovës 90.5 milion euro

22 Gusht, 2019

Prishtinë, 22 Gusht 2019 – Në seancën plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës të mbajtur sot me datën 22 gusht, Ministrja e Integrimit Evropian (MIE), Dhurata Hoxha, ftoi deputetët për të miratuar Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për programin Instrumenti i Ndihmës së Para-anëtarësimit (IPA) 2018. Ligji për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare IPA 2018, u miratua me shumicë të votave të deputetëve.

“Qeveria e Republikës së Kosovës së bashku me Bashkimin Evropian (BE) kanë negociuar dhe nënshkruar Marrëveshjen Financiare IPA 2018 në vlerë prej 94.7 milion euro, ku 90.5 milion euro financohen nga BE-ja dhe pjesa e mbetur bashkë financohet nga Qeveria e Republikës së Kosovës. Nën koordinimin e MIE-së janë kryer të gjitha procedurat e nevojshme rreth marrëveshjes financiare për IPA 2018”, theksoi Ministrja Hoxha.

Duke theksuar rolin e kësaj marrëveshje, Ministrja Hoxha vuri në dukje se Marrëveshja Financiare IPA 2018, është tejet e rëndësishme për mbështetjen e vendit tonë gjatë procesit integrues në fusha qenësore si sundimi i ligjit, qeverisja e mirë, zhvillimi i qëndrueshëm dhe mbrojtja e ambientit. Kjo marrëveshje e pritet të hyjë në fuqi më së largu deri më 31 dhjetor 2019.

Në fund, Ministrja Hoxha falënderoi deputetët për trajtimin me prioritet ratifikimin e kësaj marrëveshje duke i kontribuar në masë të madhe procesit reformues të Republikës së Kosovës.

Last modified: 4 Gusht, 2022

7 Responses to " Miratohet në Kuvend Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare IPA 2018, Ministrja Hoxha njofton se kjo marrëveshje i sjell Kosovës 90.5 milion euro "

 1. vertical lathe thotë:

  Hello there, I found your site by means of Google at the same time as searching for a related matter, your site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 2. … [Trackback]

  […] Here you will find 54288 additional Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/miratohet-ne-kuvend-projektligji-per-ratifikimin-e-marreveshjes-financiare-ipa-2018-ministrja-hoxha-njofton-se-kjo-marreveshje-i-sjell-kosoves-90-5-milion-euro/…

 3. relaxing harp music

 4. … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/miratohet-ne-kuvend-projektligji-per-ratifikimin-e-marreveshjes-financiare-ipa-2018-ministrja-hoxha-njofton-se-kjo-marreveshje-i-sjell-kosoves-90-5-milion-euro/ […]

 5. Floydmaw thotë:

  mexican mail order pharmacies: mexican pharmacy – mexico drug stores pharmacies

 6. Webb Schools thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/miratohet-ne-kuvend-projektligji-per-ratifikimin-e-marreveshjes-financiare-ipa-2018-ministrja-hoxha-njofton-se-kjo-marreveshje-i-sjell-kosoves-90-5-milion-euro/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/miratohet-ne-kuvend-projektligji-per-ratifikimin-e-marreveshjes-financiare-ipa-2018-ministrja-hoxha-njofton-se-kjo-marreveshje-i-sjell-kosoves-90-5-milion-euro/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *