Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha pret Z. Cullen me bashkëpunëtorë, Do të intensifikojmë zbatimin e MSA-së

10 Tetor, 2018

Prishtinë, 10 Tetor 2018 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, priti në takim shefin e Njësisë për Kosovën dhe Maqedoninë, në Drejtorinë e Përgjithshme të Komisionit Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, z. David Cullen me bashkëpunëtorë.

Ministrja Hoxha, e informoi Z. Cullen rreth angazhimit permanent në reformat dhe masat sipas planit të përbashkët për zbatimin e MSA-së, duke e bërë vendin gati për anëtarësim dhe pjesë të Këshillit të Evropës. Agjenda Evropiane e Reformave, krahas MSA-së, mbetet prioritet.

“Jemi të përkushtuar që së bashku me juve të zbatojmë MSA-në dhe procesin ERA 1, duke dinamizuar procesin dhe duke vënë kornizat e ERA 2”. Besojmë të përmbyllim zbatimin e planit aktual të veprimit me përjashtim të atyre që përballen me probleme politike”, theksoi Ministrja Hoxha.

Z. David Cullen, shef i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme të Komisionit Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, theksoi se prioritetet janë po ato, të cilat i ka theksuar Komisioni Evropian, luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, dhe vuri në pah se kanë parë që janë zbatuar një numër masash pozitive të cilat kanë gjetur mbështetje në Bruksel.

Ministrja Hoxha dhe Z. Cullen, po ashtu shprehën optimizëm për procesin e liberalizimit të vizave, edhe pas votimit të Raportit për Kosovën, nga Komiteti për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian.

Last modified: 8 Gusht, 2022

One Response to " Ministrja Hoxha pret Z. Cullen me bashkëpunëtorë, Do të intensifikojmë zbatimin e MSA-së "

  1. … [Trackback]

    […] Find More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-pret-z-cullen-me-bashkepunetore-do-te-intensifikojme-zbatimin-e-msa-se/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *