Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha: Përkrahja e Çekisë është e rëndësishme për Kosovën

11 Dhjetor, 2018

 

Prishtinë, 11 Dhjetor 2018 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, priti sot në takim, Z. Pavel Bilek, I ngarkuari me punë në Ambasadën e Çekisë në Kosovë, me të cilin diskutoi për thellimin e bashkëpunimit dhe procesin integrues.

Çekia ka qenë përkrahëse e vazhdueshme e shtetësisë së Kosovës, potencoi Ministrja Hoxha, e cila vlerësoi edhe përkrahjen e fundit në Parlamentin Evropian dhe Interpol, me votën pro të këtij vendi mik.

“Ne sot gjendemi para një sfide të re, sfidës së liberalizimit. Përkundër realizimit të të gjitha kushteve për liberalizim, ne mbesim i vetmi vend i privuar nga e drejta themelore, lëvizja e lirë”, ceku Ministrja Hoxha dhe shtoi se ish vendet me diktaturë komuniste e dinë më së miri ndjenjën e izolimit, kufizimit dhe procedurave të pakufishme për qytetarët për një vizë.

I ngarkuari me punë i Ambasadës së Çekisë, z. Bilek, vlerësoi lartë plotësimin e të gjitha kushteve për liberalizim dhe rikonfirmoi përkrahjen e Çekisë në të gjitha proceset që po kalon Kosova, me theks të veçantë, procesin integrues, reformat nga Agjenda Evropiane si dhe dialogun si një nga vlerat e Bashkimit Evropian.

Ministrja Hoxha dhe Z. Bilek, u dakorduan se Kosova dhe Çekia kanë vullnet dhe gatishmëri të thellojnë bashkëpunimin e ndërsjellë, duke marrë përvojat integruese, përkrahjen për Kosovën për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare por edhe bashkëpunimin e gjithanshëm, si dy vende mike.

Last modified: 8 Gusht, 2022

5 Responses to " Ministrja Hoxha: Përkrahja e Çekisë është e rëndësishme për Kosovën "

 1. … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-perkrahja-e-cekise-eshte-e-rendesishme-per-kosoven/ […]

 2. Web Hosting thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-perkrahja-e-cekise-eshte-e-rendesishme-per-kosoven/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Here you will find 1108 additional Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-perkrahja-e-cekise-eshte-e-rendesishme-per-kosoven/ […]

 4. sightcare thotë:

  Sight Care is a natural supplement designed to improve eyesight and reduce dark blindness. With its potent blend of ingredients. https://sightcarebuynow.us/

 5. … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-perkrahja-e-cekise-eshte-e-rendesishme-per-kosoven/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *