Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha, merr përkrahjen e Suedisë në procesin integrues

26 Tetor, 2017

Prishtinë, 26 Tetor 2017 – Sot, Ministrja e Integrimit Evropian, ka pritur në takim, të ngarkuarin me punën e Ambasadorit të Mbretërisë së Suedisë për Kosovën, z. Anders Wollter, me të cilin ka diskutuar rreth procesit integrues, të arriturat dhe sfidat e këtij procesi.

Pasi theksoi përkushtimin për dinamizmin e procesit integrues, Ministrja Hoxha, vuri në dukje prioritetet ndër të cilat janë, zbatim i MSA-së, fuqizimi i sundimit të ligjit, reforma konform rekomandimeve për këtë proces si dhe liberalizimin e vizave.

“Dinamizmi i procesit është përmbajtjësor dhe gjithëpërfshirës. E ardhmja jonë është e përcaktuar dhe për këtë kemi konsensus nacional. Përgjegjësitë tona do t’i kryejmë dhe presim integrimin e plotë të vendit tonë në institucionet ndërkombëtare”, theksoi ministrja Hoxha.

I ngarkuari me punë i Ambasadorit për Kosovën, z. Anders Wollter, vlerësoi angazhimin e institucioneve për procesin integrues, duke ofruar mbështetje në këtë proces.

“Ne vlerësojmë angazhimin institucional të Kosovës për procesin integrues. Mbretëria e Suedisë do të jetë përkrah jush, ashtu sikur kemi qenë deri më tani. Sfidat e procesit integrues dhe vlerat e këtij integrimi, Kosovën do ta bëjnë vend më të mirë dhe pjesë të vlerave evropiane, aty ku edhe e ka vendin”, theksoi Z. Wollter, duke i dhënë përkrahje Ministres Hoxha.

Intensifikimi i bashkëpunimit dhe përkrahjes së procesit integrues nga Mbretëria e Suedisë, sipas Ministres Hoxha, do të shënojnë përparim dhe arritje të re me interes për vendin dhe qytetarët tanë, duke i kontribuar realizimit sa më të shpejt të këtij prioriteti qeverisës.

 

Last modified: 9 Gusht, 2022

4 Responses to " Ministrja Hoxha, merr përkrahjen e Suedisë në procesin integrues "

 1. … [Trackback]

  […] There you will find 83781 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-merr-perkrahjen-e-suedise-ne-procesin-integrues/ […]

 2. brainsclub thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-merr-perkrahjen-e-suedise-ne-procesin-integrues/ […]

 3. fantastic issues altogether, you just received a emblem new reader. What could you suggest in regards to your put up that you made a few days in the past? Any certain?

 4. … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-merr-perkrahjen-e-suedise-ne-procesin-integrues/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *