Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha fton Kabinetin qeveritar për angazhim në realizimin e masave për zbatimin e MSA-së

28 Gusht, 2018

Prishtinë, 28 Gusht 2018 – Në takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian, ku mori pjesë Kryeministri Ramush Haradinaj, ministrat e Kabinetit qeveritar, zyrtar të BE-së dhe udhëheqës të njësive e agjencive qeveritare, Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, adresoi sfidat rreth përshpejtimit të përmbushjes së obligimeve tona që dalin nga Agjenda e Reformave Evropiane dhe për zbatimin e programit kombëtar për MSA-në.

Nga konkluzionet e takimit të fundit të Këshillit ku janë dhënë afate konkrete për kryerjen e veprimeve të caktuara, me përjashtim të Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, institucionet tjera nuk u janë përmbajtur afateve dhe si rrjedhojë kemi ngecje në këtë proces, theksoi Ministrja Hoxha, duke shprehur shqetësim, pasi jemi në prag te fillimit të diskutimeve me Komisionin Evropian për të parë mundësitë për ERA 2.

“Gjatë shtatorit dhe tetorit është planifikuar rishikimi i prioriteteve të ERA-s dhe hartimi i Planit të ri të Veprimit për vitin e ardhshëm. Bazuar në diskutimet fillestare që kemi zhvilluar me Komisionin Evropian, ky proces duhet të përfundohet deri në fund të tetorit. Pas kësaj, pritet që të lansohet zbatimi i prioriteteve të ERA dhe planit vjetor të veprimit për zbatimin e tyre, në takimin e ardhshëm të Dialogut të Nivelit të Lartë për Prioritetet Kyçe, që do të bashkë-kryesohet nga Kryeministri Haradinaj dhe Komisionari Hahn”, theksoi Ministrja Hoxha.

Synimi është që numri i prioriteteve të reduktohet, theksoi Ministrja Hoxha, duke përfshirë prioritetet aktuale që nuk kemi arritur të përmbushim dhe disa prioritete të reja, të propozuara nga Komisioni Evropian dhe të vendosura nga institucionet tona.

“Duhet të synojmë që plani i veprimit të jetë më realist, duke u fokusuar në reforma kyçe që mund të zbatohen brenda një viti. Edhe tani shfrytëzoj rastin që të lus të gjitha institucionet që në planin e veprimit të propozojnë vetëm masa të cilat janë të realizueshme, sepse me këto prioritete të cilat i caktojmë do të matet puna dhe suksesi ynë. Sa i përket strukturës së ERA-s do të mbetet e njëjtë, pra tri shtyllat ekzistuese: Qeverisja e mirë dhe sundimi i ligjit, Konkurrueshmëria dhe klima e investimeve si dhe Punësimi dhe arsimi”, theksoi Ministrja Hoxha.

Sa i përket zbatimit te MSA-se, Ministrja Hoxha theksoi se duhet me shume angazhim sepse në kuadër të Programit IPA 2 për Mbështetje Direkte Buxhetore për Reformën e Administratës Publike jemi zotuar që këtë vit të arrijmë një nivel zbatimi të Programit të MSA-së prej të paktën 60%.

“Bazuar në të gjeturat e këtij raporti, deri në fund të qershorit janë zbatuar vetëm 12.78% e të gjitha masave të planifikuara, pra vetëm 68 masa”, theksoi Ministrja Hoxha, ndërsa sa i përket gjendjes zbatimit të reformave legjislative, theksoi ajo, të gjeturat tregojnë se kemi arritur një shkallë zbatimi prej vetëm 18.06%, pasi që janë zbatuar vetëm 26 nga 144 masat legjislative të planifikuara.

Ministrja Hoxha theksoi se sa i përket zbatimit të reformave të tjera, të gjeturat tregojnë se është arritur një shkallë zbatimi prej vetëm 10.82%, pasi që janë realizuar vetëm 42 nga 388 masat zbatuese të planifikuara.

Ministrja theksoi para Kabinetit qeveritar që të fokusohemi së bashku në këto masa dhe të bëjmë çdo gjë që është e mundur që të përmirësojmë nivelin e zbatimit të programit të MSA-së, dhe të arrijmë zotimin prej 60% edhe pse kanë mbetur vetëm pak muaj deri në fund të vitit.

“Ministria e Integrimit mbetet e përkushtuar që të ndihmojë institucionet me aq sa mundet për performancë më të mirë në zbatimin e programit, por sigurisht se barra dhe puna kryesore është e institucioneve përkatëse”, theksoi Ministrja Hoxha duke ftuar pjesëmarrësit për masat që duhet të ndërmarrin për zbatimin e programit të MSA-së për muajt e mbetur.

Ministrat e resorëve, raportuan dhe dhanë propozimet dhe masat që do të ndërmarrin për zbatimin e MSA-së.

Pas takimit, Kryeministri Haradinaj dhe Ministrja Hoxha mbajtën konferencë për media.

Last modified: 8 Gusht, 2022

44 Responses to " Ministrja Hoxha fton Kabinetin qeveritar për angazhim në realizimin e masave për zbatimin e MSA-së "

 1. Full Write-up thotë:

  … [Trackback]

  […] There you will find 50609 additional Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-fton-kabinetin-qeveritar-per-angazhim-ne-realizimin-e-masave-per-zbatimin-e-msa-se/ […]

 2. xxxfucktor thotë:

  I really like what you guys are up too. This sort of clever work and reporting!
  Keep up the wonderful works guys I’ve added you guys to our blogroll.

 3. Thanks for finally writing about > Ministrja Hoxha fton Kabinetin qeveritar për angazhim në realizimin e masave për zbatimin e MSA-së – Integrimi Evropian < Loved it!

 4. Hi, I want to subscribe for this webpage to obtain hottest updates,
  therefore where can i do it please help out.

 5. Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting
  to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your
  ideas!!

 6. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a excellent job
  with this. Additionally, the blog loads super
  fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

 7. … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-fton-kabinetin-qeveritar-per-angazhim-ne-realizimin-e-masave-per-zbatimin-e-msa-se/ […]

 8. What’s up, I read your blog like every week. Your humoristic style is awesome,
  keep it up!

 9. Sex Dating thotë:

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s
  content everyday along with a cup of coffee.

 10. Sex Dating thotë:

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  friend who was conducting a little homework on this.
  And he in fact bought me breakfast simply
  because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here
  on your website.

 11. Sex Dating thotë:

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague
  who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch due to
  the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword
  this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending
  time to discuss this subject here on your internet site.

 12. Sex Dating thotë:

  Hello, I check your blogs regularly. Your writing style is awesome,
  keep up the good work!

 13. Sex Dating thotë:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 14. Sex Dating thotë:

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 15. What a information of un-ambiguity and preserveness of
  valuable experience concerning unpredicted emotions.

 16. Elaine thotë:

  Hello there! This is my first visit to your blog! We
  are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 17. Carson thotë:

  I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 18. Hello! I just wish to offer you a big thumbs up for the great information you’ve got
  right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 19. Susana thotë:

  Hi! I’ve been following your weblog for a while now and
  finally got the courage to go ahead and give you a
  shout out from Austin Tx! Just wanted to tell you keep up the
  excellent work!

 20. Melaine thotë:

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to
  say superb blog!

 21. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve
  discovered It positively useful and it has helped me out loads.
  I’m hoping to contribute & help different customers like its aided me.
  Good job.

 22. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation;
  we have developed some nice methods and we are
  looking to swap techniques with other folks, please shoot me an email if interested.

 23. Shenna thotë:

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this website
  with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to
  my followers! Fantastic blog and amazing design.

 24. Randall thotë:

  I read this post fully concerning the comparison of newest and previous technologies,
  it’s amazing article.

 25. Hi there, this weekend is good designed for me, for the reason that
  this moment i am reading this enormous informative paragraph
  here at my home.

 26. There is definately a great deal to find out about this
  topic. I really like all the points you have made.

 27. If you wish for to get a good deal from this article then you have to apply
  such methods to your won blog.

 28. Elias thotë:

  you are in reality a good webmaster. The web site loading velocity
  is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick.

  Also, The contents are masterpiece. you have done a fantastic process in this topic!

 29. Do you mind if I quote a couple of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is
  in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from
  some of the information you present here. Please let me know if this ok with you.
  Cheers!

 30. Janell thotë:

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot
  of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything
  you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any
  assistance is very much appreciated.

 31. Hello, just wanted to say, I liked this article. It was helpful.
  Keep on posting!

 32. zenwriting.net thotë:

  I have read a few just right stuff here. Definitely price bookmarking for
  revisiting. I surprise how much attempt you place to make
  such a excellent informative website.

 33. Latashia thotë:

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about
  my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 34. … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-fton-kabinetin-qeveritar-per-angazhim-ne-realizimin-e-masave-per-zbatimin-e-msa-se/ […]

 35. Sex Dating thotë:

  After looking at a number of the blog posts on your website, I seriously like your technique
  of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know your opinion.

 36. Sex Dating thotë:

  Informative article, just what I wanted to find.

 37. Sex Dating thotë:

  It’s an amazing post for all the web visitors; they will
  obtain advantage from it I am sure.

 38. Sex Dating thotë:

  It is perfect time to make a few plans for the long run and
  it’s time to be happy. I’ve learn this put up and
  if I may just I wish to counsel you few attention-grabbing things or
  tips. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.
  I wish to learn more things about it!

 39. Sex Dating thotë:

  A person essentially help to make seriously articles I
  might state. This is the very first time I frequented
  your website page and thus far? I amazed with the research
  you made to create this actual post incredible.
  Wonderful process!

 40. Sex Dating thotë:

  Good response in return of this issue with real arguments and explaining the whole thing on the topic of that.

 41. Sex Dating thotë:

  Thank you for the good writeup. It actually was a amusement account it.
  Glance complex to far introduced agreeable from you! By the way, how
  can we keep in touch?

 42. Sex Dating thotë:

  I really like it when people come together and share opinions.
  Great site, continue the good work!

 43. Sex Dating thotë:

  Hello to every , since I am actually keen of reading this website’s post to be updated daily.
  It carries pleasant information.

 44. Sex Dating thotë:

  Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused
  .. Any suggestions? Thanks a lot!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *