Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku priti sot në takim Ambasadorin e Gjermanisë Z. Blomeyer

6 Shkurt, 2014

Prishtinë, 6 shkurt 2014 – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku priti në takim  Ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë z.Peter Blomeyer. Temë e diskutimit ishin marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet Kosovës dhe Gjermanisë, dhe mënyrat për zgjërimin e bashkëpunimit për të realizuar interesat e përbashkëta, por edhe t’i kontribuohet avancimit të rajonit në përgjithësi. Gjatë takimit më në detaje u diskutua edhe për zhvillimet kryesore në agjenden evropiane dhe hapat e ardhshëm që na presin.

Ministrja Çitaku potencoi rëndësinë e përkushtimit dhe qasjes aktive të Qeverisë Gjermane ndaj avancimit të rajonit në tërësi, dhe posaçërisht Kosovës, me agjendën evropiane.

Në raport me Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, Ministrja Çitaku tha se:”procesi negociator është duke vazhduar  me një intensitet të lartë dhe jemi duke ju afruar përmbylljes së këtij procesi në përputhje të plotë me afatet e caktuara ”.

Nga ana e tij z. Blomeyer potencoi se, Qeveria Gjermane mbetet e përkushtuar për të ndihmuar zhvillimin e Kosovës dhe rrugëtimin e saj drejt integrimit në BE.

 

Last modified: 15 Gusht, 2022

3 Responses to " Ministrja Çitaku priti sot në takim Ambasadorin e Gjermanisë Z. Blomeyer "

  1. … [Trackback]

    […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-sot-ne-takim-ambasadorin-e-gjermanise-z-blomeyer/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-sot-ne-takim-ambasadorin-e-gjermanise-z-blomeyer/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-sot-ne-takim-ambasadorin-e-gjermanise-z-blomeyer/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *