Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Reka priti në takim Ambasadorin Austriak

14 Shkurt, 2020

Prishtinë, 14 Shkurt 2020 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Blerim Reka priti sot në takim Ambasadorin Austriak në Kosovë, Christoph Weidinger me të cilin bisedoi për proceset integruese dhe për mbështetjen e integrimit Evropian të Kosovës.

Ambasadori Weidinger theksoi se qeveria e re austriake ka deklaruar në programin e saj, se me prioritet te lartë do vazhdoj të mbështes Kosovën në rrugën e saj europiane, se do angazhohet edhe më tej në procesin e libaralizimit të vizave, dhe se Austria mbështetë dialogun në mes Prishtinës dhe Beogradit.

Ambasadori Weidinger informoi Ministrin Reka se Austria është investitori i katërt më i madh në Kosovë dhe mbështetë projekte në sektore të ndryshme si në arsimi të lartë, shkencë, ekonomi/biznese të vogla dhe të mesme e tjera. Austria është investitori më i madh në fushën e arsimit të lartë.

Austria në vazhdimësi ka mbështetur Kosovën ndërsa Minsitri Reka e falënderoi Ambasadorin Weidinger dhe shetin Austriak për përkushtimin e tyre për të ndihmuar Kosovën dhe gjithë rajonin e Ballkanit perëndimor.

Last modified: 4 Gusht, 2022

3 Responses to " Ministri Reka priti në takim Ambasadorin Austriak "

 1. Investment thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-reka-priti-ne-takim-ambasadorin-austriak/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-reka-priti-ne-takim-ambasadorin-austriak/ […]

 3. Tera Marti thotë:

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and not at all appear to get something done.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *