Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

MINISTRI NË DETYRË REKA REALIZOI NJË BISEDË TELEFONIKE ME MINISTREN AUSTRIAKE EDTSTADLER

4 Maj, 2020

Prishtinë, 04 Maj 2020 –  Sot, Ministri në detyrë i Integrimit Evropian z.Blerim Reka, zhvilloi një bisedë telefonike me Ministren Federale Austriake për BE dhe për Kushtetutën znj. Karoline Edtstadler. Në këtë bisedë me Ministren e Austrisë, fillimisht, u këmbyen informatat mbi gjendjen e pandemisë COVID-19 në të dy shtetet, ku u konstatua përmirësimi i gjendjes në këto dy vende. Njëherit, u bisedua për procesin integrues të Kosovës në Bashkimin Evropian, sidomos për liberalizimin e vizave për Kosovën. Duke i’u falëderuar Austrisë për mbështetjen tradicionale të rrugës evropiane të Kosovës, Ministri Reka i kërkoi Ministres Edtstadler, që si shtet mik i Kosovës, t’i bindë shtetet e pakta hezituese për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës, si në prag të Samitit të Zagrebit të BE me vendet e Ballkanit Përendinmor, poashtu edhe gjatë samitit të rregullt të Këshillit Evropian në qershor 2020. Nga ana e saj, Ministrja Edstadaler ri-konfirmoi përkrahjen austriake për Kosovën në procesin integrues dhe në veçanti për liberalizimin e vizave, sepse siç tha ajo, po shihet qartë përparimi në fushën e sundimit të ligjit, luftës kundër korrupsionit dhe luftën kundër krimit të organizuar. Ministrja Edtstadler tha se Kosova do ta ketë mbështetjen e Austrisë në këtë proces. Ajo theksoi se Programi Qeveritar i Austrisë mbështet tutje përpjekjet për arritjen e liberalizimit të vizave, sa më shpejtë që të jetë e mundur. – See more at: https://www.mei-ks.net/sq/lajmet-mei/ministri-n-detyr-reka-realizoi-nj-bised-telefonike-me-ministren-austriake-edtstadler#sthash.xv1luK66.dpuf

Last modified: 5 Gusht, 2022

9 Responses to " MINISTRI NË DETYRË REKA REALIZOI NJË BISEDË TELEFONIKE ME MINISTREN AUSTRIAKE EDTSTADLER "

 1. 뉴토끼 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-ne-detyre-reka-realizoi-nje-bisede-telefonike-me-ministren-austriake-edtstadler/ […]

 2. Reina Rodar thotë:

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 3. 20bet thotë:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 4. … [Trackback]

  […] There you will find 9671 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-ne-detyre-reka-realizoi-nje-bisede-telefonike-me-ministren-austriake-edtstadler/ […]

 5. Relx thotë:

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-ne-detyre-reka-realizoi-nje-bisede-telefonike-me-ministren-austriake-edtstadler/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-ne-detyre-reka-realizoi-nje-bisede-telefonike-me-ministren-austriake-edtstadler/ […]

 7. Jeffreykal thotë:

  I gave https://www.cornbreadhemp.com/products/cbd-balm a try for the cardinal previously, and I’m amazed! They tasted smashing and provided a intelligibility of calmness and relaxation. My importance melted away, and I slept less ill too. These gummies are a game-changer for me, and I greatly commend them to anyone seeking unconstrained worry relief and well-advised sleep.

 8. Arthurunwic thotë:

  I gave buy cbd cream online a prove with a view the first time, and I’m amazed! They tasted distinguished and provided a be under the impression that of calmness and relaxation. My importance melted away, and I slept outstrip too. These gummies are a game-changer since me, and I enthusiastically recommend them to anyone seeking unconstrained pain recess and well-advised sleep.

 9. lsm99live thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-ne-detyre-reka-realizoi-nje-bisede-telefonike-me-ministren-austriake-edtstadler/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *