Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku takohet me ambasadoren e Estonisë Eve-Külli Kala

15 Mars, 2016

Prishtinë, 15 mars 2016 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Estonisë në Austri, jorezidente për Kosovën, znj. Eve-Külli Kala.

Palët diskutuan për zhvillimet e fundit në kuadër të agjendës evropiane të Kosovës duke u fokusuar në procesin e liberalizimit të vizave.

Ministri Çollaku, informoi diplomaten estoneze se Kosova ndodhet në fazën finale të përmbylljes së këtij procesi, pasi që ka përmbushur kriteret e përcaktuara dhe se pritet që brenda këtij viti qytetarët e Kosovës të lëvizin pa viza në Zonën Schengen.

Po ashtu foli edhe për përgatitjen e institucioneve vendore për zbatim të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit e cila pritet të hyj në fuqi me 1 prill.

Lidhur me këtë ambasadorja e Republikës së Estonisë,  znj. Eve-Külli Kala, përgëzoi ministrin Çollaku, duke ofruar përvojën e shtetit të saj në zbatim të MSA-së.

Njëkohësisht ambasadorja Kala, përsëriti qëndrimin përkrahës të shtetit të saj për liberalizimin e vizave për kosovarët si dhe në përgjithësi për agjendën evropiane të Kosovës.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

5 Responses to " Ministri Çollaku takohet me ambasadoren e Estonisë Eve-Külli Kala "

 1. … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-takohet-me-ambasadoren-e-estonise-eve-kulli-kala/ […]

 2. Lazaro Kuebler thotë:

  I feel this is one of the so much important information for me. And i am glad studying your article. However wanna remark on few common things, The website taste is perfect, the articles is really excellent : D. Excellent process, cheers

 3. Thanks for the suggestions you are discussing on this site. Another thing I would really like to say is the fact getting hold of copies of your credit report in order to inspect accuracy of the detail will be the first motion you have to execute in repairing credit. You are looking to freshen your credit reports from dangerous details mistakes that damage your credit score.

 4. slotjili thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-takohet-me-ambasadoren-e-estonise-eve-kulli-kala/ […]

 5. Bk8 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-takohet-me-ambasadoren-e-estonise-eve-kulli-kala/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *