Integrimi Evropian

MIE zhvillon dialogun me komunitetin RAE për çështjen e migrimit

12 Dhjetor, 2016

Prizren, 12 Dhjetor 2016 – Sot në Prizren, në kuadër të fushatës që Ministria e Integrimit është duke e realizuar në bashkëpunim me organizatën joqeveritare Voice of RAE, filloi raundi i dytë i takimeve me qytatarët nga komuniteti rom, ashkali dhe egjiptian.

Në këtë takim ku ishte e pranishme edhe Zëvendës Ministrja e Integrimit Evropian znj. Anila Statovci Demaj u diskutua në lidhje me migrimin e parregullt, pasojat e tij dhe procesin e riintegrimit.

 

Të pranishmit u fokusuan kryesisht në aspektin e punësimit, si forma më e mirë që siguron riintegrim të qendrueshëm. Zëvendës Ministrja u zotua se takime të tilla do të mbahen edhe në të ardhmen dhe se MIE do të vazhdojë të punojë në informim të qytarëve në lidhje me migrimin e parregullt si dhe ndërlidhjen e tij me procesin e liberalizmit të vizave.

Takimi i radhës do të mbahet nesër nga ora 13:00, në fshatin Gurrakoc, Istog. Së shpejti do të organizohen takime edhe në komunën e Pejës, Gjakovës dhe Fushë Kosovës.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *