Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Liberalizimi i Vizave mbështetet nga Presidenca Kroate e BE-së

10 Prill, 2020

Prishtinë, 10 Prill 2020 –  Ministri në detyrë i Integrimit Evropian Blerim Reka, priti sot znj. Danijela Barisic – Ambasadoren e Kroacisë, të shtetit kryesues të BE.
Duke ndarë shqetësimet e përbashkëta për pasojat e corona virusit, Ministri në detyrë Reka e njoftoi Ambasadoren Barisic, se edhe në këto rrethana pandemie, Qeveria në detyrë dhe Ministria për Integrim Evropian, vazhdojnë përkushtimin e tyre në jetësimin e reformave të agjendës evropiane.
Si dëshmi, ai njoftoi se në mbledhjen e fundit të Qeverisë, pesë çështje të miratuara nga Qeveria, ishin pikërisht ato që lidhen me Bashkimin Evropian, siç janë: nisma për marrëveshjen IPA 2019 (pjesa e dytë), pastaj për IPA 2020, si dhe marrëveshjet trepalëshe financiare IPA II në mes të: Kosovës, BE dhe Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi. Poashtu, edhe në këtë periudhë, ndonëse në rrethana të kufizimeve me pandeminë, Ministria vazhdoi të jap kontributin e kërkuar nga Brukseli në lidhje me raportin vjetor për vendin, Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit dhe Agjendës për Reforma Evropiane.
Duke i’u falënderuar BE-së për ndihmën e parë emergjente prej 5 milionë EURO për përballjen me pandeminë dhe ato të premtuarat prej 160 milionë EURO, Ministri Reka, kërkoi që Presidenca Kroate e BE të përkrahë dhe shtyjë përpara çështjen tashmë të tej zgjatur – atë të liberalizimit të vizave.
Ambasadorja Barisic, përsëriti përkrahjen e Kroacisë – si mike e Kosovës, për rrugën evropiane të Kosovës dhe mbështetjen e saj për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës. Ajo informoi Ministrin Reka për datën e Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor që o të mbahet në Zagreb, se edhe pse ishte paracaktuar të mbahej në javën e parë të majit, data e samitit shtyhet për qershorin e vitit 2020 për shkak të shpërthimit të COVID-19. Lidhur me këtë, Ambasadorja Barisic theksoi se në bashkëpunim me Presidentin Evropian Charles Michel, ne po përpiqemi të gjejmë datën e re në qershor, për të organizuar Samitin BE-Ballkan Perëndimor, në Zagreb.

Last modified: 5 Gusht, 2022

3 Responses to " Liberalizimi i Vizave mbështetet nga Presidenca Kroate e BE-së "

  1. … [Trackback]

    […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/liberalizimi-i-vizave-mbeshtetet-nga-presidenca-kroate-e-be-se/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/liberalizimi-i-vizave-mbeshtetet-nga-presidenca-kroate-e-be-se/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/liberalizimi-i-vizave-mbeshtetet-nga-presidenca-kroate-e-be-se/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *