Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Kosova në tërësi i ka përmbushur kriteret teknike për liberalizimin e vizave

9 Dhjetor, 2015

Prishtinë, 9 dhjetor 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, z.Bekim Çollaku së bashku me kryeministrin e Kosovës z.Isa Mustafa, janë takuar sot me ambasadorët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian në Kosovë.

Temë e takimit ka qenë përmbushja e kritereve për liberalizimin e vizave.

Kryeministri Mustafa dhe ministri Çollaku, kanë njoftuar të pranishmit se Kosova në tërësi i ka përmbushur kriteret teknike për liberalizimin e vizave dhe se Kosova pret që BE-ja të marr vendimin e premtuar politik, i cili do të rekomandonte që nga viti i ardhshëm edhe qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza në vendet e BE-së.

Po ashtu nënvizuan rëndësinë që ky proces e ka për qytetarët e Republikës së Kosovës, të cilët duhet të gëzojnë këtë të drejtë elementare për të lëvizur lirshëm në BE në saje të përmbushjes së zellshme të kushteve teknike nga ana e të gjithë institucioneve përgjegjëse, si dhe faktin që çdo vonesë e mëtutjeshme do të jetë e pajustifikueshme.

 

Last modified: 11 Gusht, 2022

3 Responses to " Kosova në tërësi i ka përmbushur kriteret teknike për liberalizimin e vizave "

  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-ne-teresi-i-ka-permbushur-kriteret-teknike-per-liberalizimin-e-vizave/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-ne-teresi-i-ka-permbushur-kriteret-teknike-per-liberalizimin-e-vizave/ […]

  3. Thanks-a-mundo for the post.Much thanks again. Cool.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *