Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Kosova dhe Suedia diskutojnë reformat kyçe të zhvillimit

1 Mars, 2017

Prishtinë, 1 mars 2017 – Ministria e Integrimit Evropian dhe Ambasada e Suedisë në Kosovë, organizuan takimin vjetor ndërmjet Suedisë dhe Kosovës në kuadër të bashkëpunimit Suedez të  reformave me Kosovën, e cila parasheh marrëveshjen e bashkëpunimit për reforma gjatë 2014-2020.

Në hapje të takimit, Ministrja Ahmetaj tha se: “Objektivi i përgjithshëm i bashkëpunimit të reformës në mes të Suedisë dhe Kosovës është që të mbështesë integrimin në BE dhe të përmirësoj kushtet e jetesës për qytetarët e Kosovës. Suedia ka qenë jo vetëm një partner i rëndësishëm në zhvillimin e Kosovës, por edhe një aleat shumë i rëndësishëm politik. Sot, ne konfirmuam angazhimin tonë të përbashkët për të përqëndruar reformat në tri fusha kryesore: zhvillimin ekonomik dhe zhvillimin e sektorit privat, demokracinë dhe të drejtat e njeriut, mjedisit dhe ndryshimet klimatike.”

 

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Z. Henrik Nilsson, tha: “Qëllimi i këtij takimi vjetor është që të ketë një dialog të hapur dhe të besueshëm mbi arritjet dhe rezultatet e bashkëpunimit për reformë ndërmjet vendeve tona, por edhe të sfidave gjatë bashkëpunit si për Suedinë ashtu edhe për Kosovën. Suedia është e kënaqur në përgjithësi me bashkëpunimin për reformën dhe sinqeritetin për dialog nga ana e Kosovës, edhepse janë shumë sfida me të cilat ballafaqohet Kosova.”

Gjatë takimit, delegacionet e udhëhequra nga Ministrja Ahmetaj dhe ambasadori Nilsson shqyrtuan progresin në zbatimin e përkrahjes Suedeze për periudhën nga 2014-2020, në vlerë prej 8-10 milionë euro në vit. Delegacionet konfirmuan se ndihma është duke u zbatuar siç është planifikuar, aktualisht me 25 programe dhe projekte.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

4 Responses to " Kosova dhe Suedia diskutojnë reformat kyçe të zhvillimit "

 1. turner's thotë:

  … [Trackback]

  […] There you can find 45961 more Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-suedia-diskutojne-reformat-kyce-te-zhvillimit/ […]

 2. Kenneth Gheza thotë:

  I used to be recommended this blog by means of my cousin. I’m no longer positive whether this submit is written by means of him as no one else recognise such designated approximately my trouble. You’re wonderful! Thank you!

 3. … [Trackback]

  […] Here you can find 57059 more Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-suedia-diskutojne-reformat-kyce-te-zhvillimit/ […]

 4. yehyeh thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-suedia-diskutojne-reformat-kyce-te-zhvillimit/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *