Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Kosova dhe BE-ja diskutojnë për transport, mjedis, energji, klimë dhe zhvillim rajonal

28 Maj, 2015

Prishtinë 27-28 maj. 2015 – Qeveria e Kosovës dhe Komisioni Evropian (KE)mbajtën takimin e tyre vjetorpër të diskutuar për transport, energji, klimë dhe zhvillim rajonal më 27-28 maj 2015 nëPrishtinë. Këto diskutime zënë vend në kuadër të kornizës së Dialogut për Procesin e Stabilizim Asociimit (DPSA).Sa i përket mjedisit, Komisioni shprehu shqetësimin lidhur me progresin e pakët nëkëte fushë qëështë aq e rëndësishme për qytetarët e Kosovës dhe cilësinë e jetesës së tyre.

 

Sfidat eidentifikuara përfshijnë financimin e pamjaftueshëm për projekte të rëndësishme, mungesën e stafit teknik në nivel qendror dhe lokal, dhe mungesën e vetëdijesimit publik. Kjo ka ndikim negativ në implementimin e legjislacionit mjedisor.

Komisioni Evropian ka inkurajuar Kosovën që të bëjë më shumë përpjekje në vënien e sektorit mjedisor një prioritet me stimulime të mjaftueshme ekonomike. Lidhur me klimën, Kosova duhet tashmë të nisë implementimin e legjislacionit të BE-së për të kufizuar ndryshimin klimatik dhe për të zbutur pasojat e tij. Kosova nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë sasinë e gazit serë që ajo prodhon dhe nevojat për vendosjen e një mekanizmi të duhur të monitorimit.

Komisioni dhe Kosova kanë diskutuar gjithashtu për zhvillimet e fundit legjislative dhe të politikave në fushën e transportit. Komisioni ka nënvizuar nevojën për të vazhduar me zhvillimin e projekteve që ndihmojnë krijimin e rrjetit thelbësor për Ballkanin Perëndimor. Të dyja palët u pajtuan për nevojën për të vazhduar me reformim, përfshirë këtu fuqizimin e pavarësisë dhe kapaciteteve të institucioneve rregullative dhe përmirësimin e sigurisë rrugore. Komisioni ka nxitur Kosovën që të implementojë ligjin për shërbimet e navigacionit ajror.

Sa i përket energjisë, Komisioni ka theksuar nevojën për një strategji të re të energjisë, e cila duhet të përcaktojë qartë prioritetet e Kosovës në këtë sektor, përfshirë edheplanet për plotësimin e zotimeve ndërkombëtare, si dekomisionimin e TC Kosova A, rinovimin e TC Kosova B dhe implementimin e pakos së 3tëtë energjisë. Komisioni ka theksuar progresin e arritur në planin e Kosovës për të ndërtuar një termocentral të ri me djegie linjiti, mirëpo ka shprehur shqetësimin e tij se afati i fundit për mbylljen e TC Kosova A(fundi i vitit 2017)rrezikon të mos përmbushet.

Në fushën e zhvillimit rajonal janë identifikuar zhvillimet e arritura dhe veprimet shoqëruese.

Informata mbi historikun

Dialogu për Procesin e Stabilizim Asocimit (PSA) është një kornizë në kuadër të së cilës Komisioni Evropian dhe administrata e Kosovës diskutojnë rregullisht çështjet teknike dhe politike lidhur me agjendën evropiane. Dialogu i PSA monitoron dhe përcjell reformat në Kosovë,dhe po ashtu identifikon mënyrën se si BE-ja mund të ndihmojë në këtë proces. Takimet sektoriale dhe plenare të Dialogut për PSA bashkë-kryesohen nga Komisioni Evropian dhe qeveria. Çdo takim rezulton në veprimet që do të ndërmerren nga autoritetet kosovare, mbi të cilat veprime dakordohen bashkërisht.
Në këto takime sektoriale mbulohen shtatë fusha dhe ato ndjekin nga afër formatin e dialogut që e ka BE-ja me kandidatët e tjerë dhe me kandidatët potencialë. Këto shtatë sektorë janë:
– Drejtësi, Liri dhe Siguri
– Inovacion, Shoqëri Informative, Politikë Sociale, Arsim dhe Kulturë
– Tregti, Industri, Dogana dhe Tatim
– Treg i Brendshëm, Konkurrencë, Mbrojtje të Konsumatorëve dhe të Shëndetit
– Bujqësi, Peshkatari, Pylltari, Siguri e Ushqimit
– Transport, Mjedis, Energji, Zhvillim Rajonal
– Çështje Ekonomike dhe Financiare, Statistikë
Periudha në mes të këtyre takimeve mundëson implementimin e rekomandimeve dhe veprimeve përcjellëse mbi të cilat është dakorduar. Takimi plenar, ku do të diskutohen prioritetet e reformave, pritet të mbahet në korrik 2015.

 

Last modified: 11 Gusht, 2022

45 Responses to " Kosova dhe BE-ja diskutojnë për transport, mjedis, energji, klimë dhe zhvillim rajonal "

 1. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-be-ja-diskutojne-per-transport-mjedis-energji-klime-dhe-zhvillim-rajonal-2/ […]

 2. Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done
  a marvellous job!

 3. I know this site offers quality dependent content and extra information, is there any other site which presents such data in quality?

 4. Post writing is also a fun, if you know then you
  can write or else it is complex to write.

 5. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I am
  inspired! Very useful info specially the final part 🙂 I handle such info much.
  I was seeking this certain information for a long time.
  Thanks and best of luck.

 6. It’s wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as well as
  from our discussion made at this place.

 7. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-be-ja-diskutojne-per-transport-mjedis-energji-klime-dhe-zhvillim-rajonal-2/ […]

 8. polaris thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-be-ja-diskutojne-per-transport-mjedis-energji-klime-dhe-zhvillim-rajonal-2/ […]

 9. … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-be-ja-diskutojne-per-transport-mjedis-energji-klime-dhe-zhvillim-rajonal-2/ […]

 10. Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you
  if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and
  look forward to new posts.

 11. Evelyn thotë:

  It’s going to be ending of mine day, except before ending I am reading this enormous article to
  improve my experience.

 12. If you are going for most excellent contents like myself,
  simply pay a quick visit this site everyday for the reason that it presents quality contents, thanks

 13. I’ll immediately clutch your rss as I can not find your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please let me realize in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 14. Hi there! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to
  find a theme or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 15. zenwriting.net thotë:

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.
  A must read article!

 16. Sex Dating thotë:

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. Thanks a lot

 17. Sex Dating thotë:

  hi!,I love your writing so much! share we keep in touch more approximately your post on AOL?
  I need an expert in this space to solve my
  problem. May be that is you! Looking ahead to see you.

 18. Sex Dating thotë:

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff
  previous to and you are just extremely fantastic.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the
  way in which you say it. You make it entertaining
  and you still care for to keep it wise. I can not wait to read
  far more from you. This is really a great site.

 19. Sex Dating thotë:

  Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort
  to make a great article… but what can I
  say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 20. Sex Dating thotë:

  Aw, this was a really good post. Finding the time and
  actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and
  never seem to get nearly anything done.

 21. Sex Dating thotë:

  Excellent article. I will be dealing with a few of these
  issues as well..

 22. Sex Dating thotë:

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and
  tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it
  with someone!

 23. Sex Dating thotë:

  Right away I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read more news.

 24. Sex Dating thotë:

  I love it when people get together and share views. Great
  site, stick with it!

 25. Sex Dating thotë:

  Pretty! This has been a really wonderful post. Thank
  you for supplying this information.

 26. Sex Dating thotë:

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog
  loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 27. Sex Dating thotë:

  I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the superb works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 28. Sex Dating thotë:

  I blog frequently and I truly thank you for your information. This
  article has really peaked my interest. I am going to book mark
  your website and keep checking for new details about once
  per week. I opted in for your RSS feed as well.

 29. Sex Dating thotë:

  Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  start. Do you have any tips or suggestions?
  Thank you

 30. Sex Dating thotë:

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your
  theme? Exceptional work!

 31. Sex Dating thotë:

  Hi my friend! I want to say that this post is awesome, great written and include almost all important
  infos. I would like to look more posts like this .

 32. Sex Dating thotë:

  Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 33. Sex Dating thotë:

  I think this is one of the so much important information for me.
  And i am glad reading your article. However should statement on few common things, The web site style is wonderful, the articles is in point of fact excellent : D.
  Excellent job, cheers

 34. Sex Dating thotë:

  Hello would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I
  must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest
  a good internet hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 35. Sex Dating thotë:

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 36. Sex Dating thotë:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and I
  hope you write again soon!

 37. Sex Dating thotë:

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought
  i could also make comment due to this brilliant paragraph.

 38. Sex Dating thotë:

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 39. Sex Dating thotë:

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 40. Sex Dating thotë:

  Excellent web site. Plenty of useful info here. I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious.
  And naturally, thanks on your sweat!

 41. Sex Dating thotë:

  Keep on working, great job!

 42. Sex Dating thotë:

  Hi great website! Does running a blog like this require
  a great deal of work? I have absolutely no
  understanding of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyhow,
  if you have any recommendations or tips for new blog
  owners please share. I understand this is off subject nevertheless I just wanted to ask.
  Many thanks!

 43. Sex Dating thotë:

  Post writing is also a fun, if you be familiar with after
  that you can write otherwise it is complicated to write.

 44. Roberto thotë:

  Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views are fastidious in favor of
  new people.

 45. Zemits machine thotë:

  Thanks for your post. One other thing is individual American states have their own personal laws which affect householders, which makes it very, very hard for the our lawmakers to come up with a whole new set of rules concerning foreclosure on people. The problem is that a state has got own guidelines which may work in a negative manner in relation to foreclosure insurance plans.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *