Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ekonomia, shtyllë qendrore e procesit të integrimit Evropian

9 Janar, 2015

Prishtinë, 9 janar 2015 –  Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, priti në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës z. Safet Gërxhaliu për të diskutuar rreth thellimit të bashkëpunimit në mes të dy institucioneve.

Ministri Çollaku falënderoj Odën Ekonomike për mbështetjen e tyre duke vënë në pah rolin e rëndësishëm dhe pozitiv që ky institucion ka pasur në kuadër të proceseve të rëndësishme nëpër të cilat ka kaluar vendi.

Ai poashtu theksoj se zhvillimi ekonomik dhe avancimi i marrëdhënieve ekonomike me vendet e rajonit dhe të Bashkimin Evropian janë shtylla qendrore në kuadër të procesit të integrimit evropian. Rrjedhimisht bashkëpunimi mes Odën Ekonomike të Kosovës dhe Ministrisë së Integrimeve është i një rëndësie të veçantë dhe duhet të fuqizohet u shpreh Ministri Çollaku.

Kryetari i Odës Ekonomike z. Gërxhaliu, duke e informuar Ministrin Çollaku për aktivitetet fundit të Odës në kontekst të marrëdhënieve me Bashkimin Evropian, ofroi përkrahjen e plotë dhe u zotua për bashkëpunim të Odës Ekonomike me Ministrinë në kuadër të procesit të Integrimit Evropian.

Ministri Çollaku mbështeti angazhimin e Odës Ekonomike për integrimin e saj në strukturat simotra të BE-së, dhe njëkohësisht kërkoj nga ky Institucion angazhim të lartë  për të mundësuar marrëveshje të punësimeve sezonale për qytetarët e Kosovës në vendet e ndryshme të Bashkimit Evropian, si dhe rritjen e shkëmbimit tregtar me vendet e BE-së, tani që këtë vit pritet nënshkrimi i MSA-së.

Në përfundim të takimit, Ministri Çollaku dhe z. Gërxhaliu, theksuan se agjenda Evropiane e Kosovës është interes shtetëror, që gëzon përkrahjen e qytetarëve dhe gjithë spektrit politik e ekonomik, rrjedhimisht ka nevojë për shkëmbim dhe kordinim më të madh të përpjekjeve tona të përbashkëta për të avancuar pozicionin e Kosovës në Bruksel.

Last modified: 12 Gusht, 2022

10 Responses to " Ekonomia, shtyllë qendrore e procesit të integrimit Evropian "

 1. HoyleCohen thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ekonomia-shtylle-qendrore-e-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 2. usa sex review thotë:

  Hi there, after reading this awesome article i am as well
  cheerful to share my familiarity here with mates.

 3. Web Hosting thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ekonomia-shtylle-qendrore-e-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 4. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will
  be a lot more useful than ever before.

 5. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work
  due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 6. Piece of writing writing is also a excitement,
  if you be familiar with afterward you can write or else it
  is complex to write.

 7. Do you have a spam issue on this website; I also am
  a blogger, and I was curious about your situation;
  many of us have developed some nice methods and we are
  looking to swap techniques with other folks, please shoot me
  an email if interested.

 8. These are actually enormous ideas in concerning
  blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 9. … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ekonomia-shtylle-qendrore-e-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 10. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ekonomia-shtylle-qendrore-e-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *