Integrimi Evropian

Zëvendës ministri Çelaj në takim me ambasadorin Kelly, Falënderues ndaj Irlandës për përkrahjen, kemi nevojë për përkrahje të mëtejme

5 Dhjetor, 2018

 

Prishtinë, 5 Dhjetor 2018 – Zëvendësministri i Integrimit Evropian, Lirak Çelaj, priti në takim ambasadorin e Irlandës në Hungari, jorezident në Kosovë, Pat Kelly, me të cilin diskutoi për padrejtësinë rreth mosliberalizimit të vizave, perspektivën evropiane të Kosovës, të arriturat dhe sfidat e procesit integrues.

Zv. Ministri Çelaj e falënderoi Ambasadorin irlandez për votimin pro Kosovës në Parlamentin Evropian dhe Interpol, duke e njohur atë me realizimin e 95 kushteve nga udhërrëfyesi për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

“Jemi të dëshpëruar për mos liberalizimin e vizave. Megjithatë, ne jemi të angazhuar fuqimisht për procesin integrues. Për këtë proces, kemi konsensus nacional, duke zbatuar me prioritet Agjendën e Reformave Evropiane si dhe Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit”, theksoi z. Çelaj, duke shtuar se nuk kemi alternativë tjetër, përpos integrimit me vlerat evropiane.

Lëvizja e lirë është vlerë të cilën qytetarët tanë duhet ta disponojnë, në veçanti është e rëndësishme për të rinjtë tanë, theksoi z. Çelaj, duke vënë në dukje edhe rreziqet që sjell izolimi për të rinjtë tanë dhe mundësia e ndikimit negativ të fuqive globale të cilat në të kaluarën ishin jomiqësore me rajonin.

Ambasadori i Irlandës, Pat Kelly, vlerësoi progresin e arritur në Kosovë, realizimin e 95 kushteve nga udhërrëfyesi si dhe perspektivën integruese për gjashtë vendet e Ballkanit perëndimor. Ai theksoi se ndryshimet që priten të ndodhin vitin tjetër në institucionet evropiane mund të sjellin vështirësi, megjithëse ai ritheksoi se Irlanda e mbështet plotësisht liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, integrimin në organizatat ndërkombëtare si dhe proceset integruese, duke vënë në pah ndryshimet e jashtëzakonshme pozitive që solli procesi integrues për vendin e tij.

Në takim u theksua po ashtu rëndësia e dialogut, fqinjësia e mirë dhe zgjedhjet me interes të përbashkët dhe rajonin.

Po ashtu, u vlerësua lartë bashkëpunimi i deritashëm, Kosovë-Irlandë si dhe gatishmëria e thellimit të këtij bashkëpunimi, duke u pajtuar se Kosova mund të marrë disa nga përvojat integruese nga ky vendi mik, i cili është ndër vendet me cilësinë më të lartë të jetës në Bashkimin Evropian.

Last modified: 8 Gusht, 2022

9 Responses to " Zëvendës ministri Çelaj në takim me ambasadorin Kelly, Falënderues ndaj Irlandës për përkrahjen, kemi nevojë për përkrahje të mëtejme "

 1. sepornews thotë:

  Hi there, yup this piece of writing is really fastidious and
  I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 2. worldwide news thotë:

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It
  truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 3. sepornews thotë:

  I think this is among the most important information for
  me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is
  great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 4. best world news thotë:

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

 5. best world news thotë:

  If some one desires expert view about blogging after that
  i suggest him/her to visit this blog, Keep up the
  pleasant work.

 6. sepornews thotë:

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your website is very helpful.

  Many thanks for sharing!

 7. JasperMoomb thotë:

  I gave CBD gummies a shot after the in the beginning leisure and wow, full spectrum cbd oil what a game-changer! Not at worst were they ambrosial, but they provided a discernible head of recreation and eased my anxiety. I’m edgy to explore more CBD products and strongly recommend these gummies for anyone seeking a natural stress-reliever.

 8. Adam thotë:

  I recently tried CBD Products Full Spectrum CBD Oil for the first eventually and I be compelled say, I’m impressed with the results. I felt more relaxed and at artlessness, and my foreboding was significantly reduced. The CBD gummies tasted significant and were easy to consume. I’ll unquestionably be using them again and would counsel them to anyone looking for a expected way to alleviate importance and anxiety.

 9. Robertsig thotë:

  CBD, or cannabidiol, has been a feign changer due to the fact that me. I’ve struggled with anxiety in search years and force tried many disparate medications, but nothing has worked as well as CBD. It helps me to surface sang-froid and easygoing delta 8 pre roll near me without any side effects. I also bring to light that it helps with catch and pain management. I’ve tried a variety of brands, but I’ve inaugurate that the ones that are lab tested and acquire a careful position are the most effective. Comprehensive, I enthusiastically plug CBD representing anyone who struggles with anxiety, sleep issues, or chronic pain.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *