Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Nënshkruhet marrëveshja e parë ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe UNDP-së

11 Dhjetor, 2013

Prishtinë, 11 Dhejtor 2013 – Ministrja e Integrimit Evropian, znj. Vlora Çitaku, në emër të Qeverisë së Kosovës, së bashku me Përfaqësuesin Rezident të Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP), Z. Andrew Russell, kanë nënshkruar marrëveshjen për bashkëpunim ndërmjet dy institucioneve. Nënshkrimi i marrëveshjes së sotme me UNDP-në, kontribuon në forcimin e lidhjes së punës së UNDP-së në Kosovë me programin dhe prioritetet e institucioneve të Kosovës.

Gjatë konferences, Ministrja Çitaku tha: “Jam shumë e gëzuar që sot nënshkruam marrëveshjen e parë ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe UNDP-s. Marrëveshja paraqet një hap substancial përpara në marrëdhëniet tona në të ardhmen si dhe partneritetin që e kemi pasur deri më tani. Gjatë viteve të fundit, UNDP ka mbështetur shumë procese të rëndësishme në Kosovë, siç janë investimet në kapitalin njerëzor, në mjedis, në krijimin e vendeve të reja të punës, në reformën e administratës publike, etj.  Vlera totale e asistencës së zbatuar nga UNDP-ja që nga viti 1999 e kalon shumën prej 200 milionë dollarë. Së bashku më UNDP-n, ne jemi dakorduar që prioritetet tona të janë: (1) qeverisja demokratike, (2) zhvillimi dhe rritja ekonomike gjithpërfshirëse, dhe (3) qendrueshmeria mjedisore. Gjatë periudhës 2011-2015 pakoja financiare e UNDP-s arrin vlerën prej afro 52 milion dollarë. Deri në fund të këtij viti, janë shpenzuar tani më rreth 30 milion dollarë. Në këtë drejtim, më lejoni të theksoj që asistenca e çmueshme e ofruar nga UNDP ka një rëndësi të madhe për Qeverinë, rrjedhimisht, ne shprehim gatishmërinë tonë për të ofruar partneritet të plotë për vitet në vijim.”

Nga ana tjetër, z. Rusell tha: “Kjo marrëveshje me MIE është e rëndësishme sepse ajo përfaqëson një epokë të re në marrëdhëniet në mes të UNDP-së dhe institucioneve të Kosovës. Shumë ka ndryshuar në dekadën e fundit dhe ne në bashkësinë ndërkombëtare duhet të pranojmë se roli dhe misioni ynë duhet të ndryshojë dhe duhet të bëhet më mbështetës. E ardhmja e Kosovës duhet të udhëhiqet nga kosovarët. UNDP është e angazhuar në radhë të parë që të fuqizojë kosovarët që të marrin udhëheqjen e procesit të zhvillimit. Praktikisht , kjo do të thotë se UNDP-ja është e angazhuar për forcimin e kapaciteteve kombëtare për të koordinuar ndihmën e donatorëve ndërkombëtarë. Nuk ka asnjë dyshim në lidhje me vizionin – vizioni ynë është i qartë dhe i përbashkët – paqë dhe prosperitet për të ardhmen në kuadër të familjes së BE-së, të zhvillimit që nuk përjashton askënd, që krijon mundësi dhe shpresë për të gjithë kosovarët , çfarëdo qoftë prejardhja e tyre.” 

Last modified: 15 Gusht, 2022

45 Responses to " Nënshkruhet marrëveshja e parë ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe UNDP-së "

 1. whoah this blog is excellent i really like reading your posts.
  Stay up the good work! You understand, lots of individuals are searching round for this info, you can aid them greatly.

 2. Very good blog you have here but I was wanting to know if you
  knew of any forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of community where I can get opinions from other experienced individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me
  know. Appreciate it!

 3. … [Trackback]

  […] Here you will find 33003 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/nenshkruhet-marreveshja-e-pare-ndermjet-qeverise-se-kosoves-dhe-undp-se/ […]

 4. What’s up it’s me, I am also visiting this web page on a regular basis, this
  site is really pleasant and the users are genuinely sharing nice thoughts.

 5. What’s up to all, how is the whole thing, I
  think every one is getting more from this web site, and
  your views are nice in favor of new viewers.

 6. What’s up everybody, here every one is sharing such experience, thus it’s nice to read
  this web site, and I used to go to see this web site every day.

 7. Hello! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this
  page to him. Pretty sure he will have a good read. Many
  thanks for sharing!

 8. Hello! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a
  blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same
  topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 9. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could
  also make comment due to this sensible paragraph.

 10. This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something
  that helped me. Kudos!

 11. Melvina thotë:

  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about
  setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?

  Thank you

 12. Sex Dating thotë:

  I am genuinely happy to read this webpage posts which carries lots of useful information, thanks for
  providing these statistics.

 13. Sex Dating thotë:

  It’s an awesome piece of writing in support of all the online
  users; they will obtain benefit from it I am sure.

 14. Sex Dating thotë:

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article.

  But want to remark on some general things, The site style is
  ideal, the articles is really nice : D. Good
  job, cheers

 15. Sex Dating thotë:

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 16. Sex Dating thotë:

  Keep on working, great job!

 17. Sex Dating thotë:

  When someone writes an paragraph he/she keeps the idea of
  a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 18. Sex Dating thotë:

  I savour, cause I found exactly what I was looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have
  a nice day. Bye

 19. Darrel thotë:

  Hi Dear, are you really visiting this site regularly, if
  so afterward you will without doubt obtain good experience.

 20. … [Trackback]

  […] There you will find 93296 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/nenshkruhet-marreveshja-e-pare-ndermjet-qeverise-se-kosoves-dhe-undp-se/ […]

 21. Gretta thotë:

  wonderful post, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector do not realize this.
  You should proceed your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 22. Geri thotë:

  Pretty portion of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I
  acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing for your augment and even I fulfillment you get right of
  entry to persistently rapidly.

 23. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the excellent work!

 24. Thanks for your personal marvelous posting!
  I certainly enjoyed reading it, you happen to be a
  great author.I will be sure to bookmark your blog and may
  come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice holiday
  weekend!

 25. I enjoy, lead to I found exactly what I used to be taking a look for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless
  you man. Have a great day. Bye

 26. yesproperty.pk thotë:

  Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and
  personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

 27. Mahalia thotë:

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.

 28. I’m not sure exactly why but this site is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 29. Nice blog right here! Also your site a lot up
  fast! What web host are you using? Can I am getting your associate link on your host?
  I want my site loaded up as quickly as yours lol

 30. Charla thotë:

  It’s remarkable for me to have a site, which is useful designed for
  my know-how. thanks admin

 31. Willis thotë:

  Every weekend i used to go to see this web page, because
  i want enjoyment, since this this website conations actually pleasant
  funny stuff too.

 32. Charline thotë:

  Hello! I simply wish to offer you a big thumbs up for the great
  information you have got here on this post.
  I am returning to your blog for more soon.

 33. bmasurveys.com thotë:

  If you desire to get much from this piece of writing then you have to apply these strategies to your
  won weblog.

 34. Asking questions are actually nice thing if you are not
  understanding something fully, except this piece of writing provides fastidious
  understanding even.

 35. Stephaine thotë:

  Everything is very open with a precise explanation of the issues.
  It was really informative. Your site is very helpful.

  Many thanks for sharing!

 36. Kristie thotë:

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth
  information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Great
  read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 37. Harriett thotë:

  Hi there to every one, because I am truly eager of reading this website’s post to be updated on a regular basis.
  It contains good information.

 38. I’m no longer certain where you are getting your information, however great topic.
  I needs to spend some time learning much more or figuring
  out more. Thanks for great information I used to be on the lookout for this info for my mission.

 39. Ridiculous story there. What occurred after?

  Take care!

 40. wedzign.com thotë:

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 41. Incredible points. Sound arguments. Keep up the great effort.

 42. I believe that is among the so much important information for me.

  And i’m glad studying your article. However want to
  commentary on few common things, The site taste is perfect, the articles is
  in reality excellent : D. Just right activity, cheers

 43. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You
  have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 44. Eldon thotë:

  My spouse and I absolutely love your blog and find
  a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content to suit
  your needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write related to here.
  Again, awesome web log!

 45. click site thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/nenshkruhet-marreveshja-e-pare-ndermjet-qeverise-se-kosoves-dhe-undp-se/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *