Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku kërkon përkrahjen e mëtejmë të Norvegjisë për proceset integruese

30 Janar, 2015

Prishtinë, 30 janar 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, ka pritur në takim ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë në Kosovë,  z. Jan Braathu.

Gjatë takimit, ministri Çollaku ka biseduar me ambasadorin norvegjez për zhvillimet e fundit në Kosovë, me theks të veçantë për avancimin e fuqishëm të proceseve integruese evropiane.

Ministri Çollaku ka shprehur mirënjohjen e popullit dhe Qeverisë së Kosovës për përkrahjen e gjithanshme që Norvegjia ka dhënë dhe po jep për Kosovën. Ministri Çollaku poashtu theksoi vullnetin e Qeverisë për fuqizimin e mëtejmë të marrëdhënieve bilaterale dhe shkëmbimeve të gjithanshme ndërmjet Kosovës dhe Norvegjisë.

Lidhur me zhvillimet e fundit në vend dhe protestat që ndodhën ditë më parë, ministri Çollaku dhe ambasadori Braathu u pajtuan se duhet të respektohet e drejta për protesta mirëpo ato duhet të jenë patjetër paqësore.

Ambasadori Braathu, shprehu gatishmërinë për përkrahjen e mëtutjeshme të Norvegjisë për Kosovën për proceset integruese të Kosovës, si dhe angazhimin për forcimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve.

Norvegjia është një ndër shtetet donatore më të mëdha në Kosovë dhe përkundër faktit se nuk është anëtare e BE-së, e mbështet fuqishëm përspektivën euro-atlantike për Kosovën.

 

Last modified: 12 Gusht, 2022

2 Responses to " Ministri Çollaku kërkon përkrahjen e mëtejmë të Norvegjisë për proceset integruese "

  1. … [Trackback]

    […] Here you can find 52481 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-kerkon-perkrahjen-e-metejme-te-norvegjise-per-proceset-integruese/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-kerkon-perkrahjen-e-metejme-te-norvegjise-per-proceset-integruese/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *